reklamı kapat
  • BTC  :  39.325,76 ₺
  • ETH  :  3.464,33 ₺
  • BCH  :  5.523,72 ₺
  • XRP  :  4,18 ₺
  • BTC 39.325,76 ₺
  • ETH 3.464,33 ₺
  • BCH 5.523,72 ₺

Elektronik Alışverişte Devrim Yapan Monetha İle Tanışın: ICO 31 Ağustos’ta

10 Ağustos 2017
  • Coin TürkCoin Türk

Ethereum blockchain’i temelli bir mobil ödeme işlemcisi olan Monetha, smart contract’larla e-ticarette devrim yapmak amacıyla yola çıkıyor. Monetha platformunun ICO’su, 31 Ağustos 2017’de başlayacak.

Monetha, merkezsiz ve küresel olarak güvenilen bir e-ticaret platformudur. Monetha platformunun en göze çarpan özelliklerinden biri, merkezsiz güven ve itibar sistemidir. Smart contract’lerle oluşturulmuş sistem, Monetha’nın ödeme işleyicisi ile koordine bir şekilde çalışır: Alıcılar, önceki müşterilerin yaptıkları güvenilir ve şeffaf değerlendirmeleri satın alma sürecinde görüntüleyebilir. Satıcılarla alıcılar arasında güvenilir bir ilişki inşa etmek için gerekli olan bilgiler (örn. garanti), blockchain’e kaydedilir. Akıllı kontratlar, tarafların güven puanını, yapılan alışverişin kalitesini değerlendiren bir algoritmadan yararlanarak değiştirir. Müşteriler ve satıcılar, işlem sırasında kaydedilen bilgileri baz alarak şikâyet çözümü/başvurusu yapabilir, birbirlerine oy verebilir veya birbirlerinin puanına bakabilir. İşlemler sonucunda kaydedilen bilgiler, değiştirilmesi imkânsız blockchain’e işlenir ve diğer müşterilerin, almayı düşündükleri ürünlere dair sağlıklı kararlar verme şansını artırır. Bir diğer deyişle Monetha, ethereum blockchain’ini kullanarak e-ticareti şeffaf ve güvenli bir hâle getirmektedir. Monetha’nın güven ve itibar sistemi, hem satıcılar hem de müşterilerin istenmedik bir alışveriş yapma ihtimalini neredeyse sıfırlar.

Monetha, geleneksel finansal ödeme sistemlerine kıyasla 5 kat daha ucuzdur. Geleneksel finans işletmeleri, kimi zaman 15 farklı aşama gerektirir.  Bu işletmelerde ödeyeceğiniz ortalama işlem ücreti, yüzde 2 ila 6 arasındadır. Altyapısında ethereum blockchain’ini kullanan Monetha’da yalnızca tek bir adım ve işlem ücreti bulunur: yüzde 1.5. 10 dolarlık bir işlemi iki farklı sistemde inceleyelim. Monetha’da ödemeden sonra kalan para 9.85 dolar iken geleneksel finans sisteminde bu, 9.20 dolardır. Hatta kimi zaman kalan miktar daha azdır.

Monetha’nın bir diğer avantajı, eşine az rastlanır türden bir hız vaat etmesidir. Çoğumuz, bir VISA veya Mastercard işleminde toplamda kaç farklı aşamanın olduğunu bilmeyiz. Kabul edilen bir işlem, oldukça uzun bir sürecin yalnızca başlangıcıdır ve bu sürece bir sürü aracı kurum dahil olur. Para,  satıcının hesabına günler veya haftalar sonra ancak geçer. Geleneksel bankacılıkta 2 haftaya kadar uzayabilen ödeme süreci, bitcoin’de 45 dakika kadardır. Monetha ise 2 dakikalık işlem süresiyle bitcoin’i bile geride bırakır. Monetha’da aracı yoktur – tüm olan biten, satıcılarla müşteriler arasındadır.

Monetha platformunun ICO’su, 31 Ağustos’ta başlayacak ve 30 Eylül’de sona erecektir. Monetha’nın yol haritasına bakılmak istenirse ilk olarak 2017 yılının başına, Ocak ayına gitmek gerekir. E-ticarette devrim yaparak ses getirmek isteyen 3 girişimcinin bir araya gelerek kurduğu şirket, Mayıs ayına kadar prototip ve strateji geliştirmek, çalışma ekibine yeni isimler eklemek ve en yalın ve sade ürünü ortaya koymak için çalışmıştır. Platformun hizmete başlamasıyla birlikte satıcılar, e-mağazalarında tanıtıp sattıkları ürünler sayesinde ethereum ödemeleri almaya başlamıştır. 3. aşama olan ICO ile birlikte Monetha, ödemeler, blockchain ve finansal teknoloji sektörlerinden yetenekli ve kendini ispatlamış kişileri çalışma ekibine katmak suretiyle daha iyi bir ekip kurmayı önceliği olarak belirlemiştir. Bununla birlikte şirketin merkezi, büyük bir ethereum merkezi olan ve finansal teknoloji startup’ları için muhteşem bir iş ortamı sunan Singapur’a taşınacaktır.

31 Ağustos’ta başlayacak olan Monetha ICO’su kapsamında Monetha’nın para birimi olan MTH tokeni, başlangıçta 1 ETH = 2400 MTH şeklinde fiyatlandırılacaktır. Daha sonraki fiyat, 1 ETH = 2000 MTH olarak belirlenmiştir. Monetha ICO’suna katılmak veya Monetha hakkında daha fazla bilgi almak için Monetha’nın websitesini ziyaret edin.

BitcointalkTwitterRedditFacebookBlogTelegramSlackGithub

 

ETİKETLER
loading...