X


Elektrik Enerji Projesi SunContract Platformuyla Tanışın: ICO 28 Haziran’da

10:16
20 Haziran 2017
Slovenya son yıllarda ‘inovasyon ülkesi’ olarak özellikle blockchain alanında ismini duyurmaya devam ediyor. Şu an kadar birçok proje sektöre tanıtıldı ve bunların bazıları toplu satış yolunu seçti. Kısa süre içinde bu kervana enerji işlem platformu SunContract de katılıyor.

Slovenya bitcoin derneği başkanı Jure Pirc kendi sitesinde SunContract projesine dair şunları yazdı:

“Slovenya en başından beri merkezsiz blockchain teknolojisinde öncülerin ülkesi olarak tanınmaktadır. Nereye baksam harika fikirler, parlak zihinler ve dünyayı değiştirecek projeler görüyorum. Şimdi sizi gerçekleşmesini çok uzun zamandır, neredeyse 10 yıldır beklediğim projeyle tanıştıracağım.”

Merkezsiz enerji pazarı projesi ethereum blockchain’i temelli olacak ve proje için SNC isimli ERC20 token’i basılacak. Basılan token sayısı (yatırılan ETH miktarına bağlı olarak) 1 milyar olacak ve bunların hepsi token satışı tamamlandıktan sonra dağıtılacak.

SunContract platformunda elektrikle işlem yapmak için kullanılacak kısıtlı sayıda token’in olduğu kapalı bir ekosistemin oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda yeni token’ler basılmayacaktır. SNC token’inin temel fonksiyonu diğer kripto paralarda olduğu gibi bir değere sahip olmak değil, enerjiyle işlem yapmak için aracılık etmektir.

Proje CEO’su ve kurucu ortağı Gregor Novak, enerji sektöründe 20 yılın üzerinde tecrübeye sahiptir. Proje ekibinde de farklı alanlardan uzman kişiler bulunmaktadır: Enerji mühendisleri, IT geliştiricileri, ekonomistler ve Ljubljana Üniversitesinin ünlü profesörlerinden Matjaz B. Juric. Proje ekibi platformu 2018’in ilk çeyreğinde piyasaya sürmeyi planlamaktadır.

SunContract’ın amacı yenilenebilir enerji temelli, kendi kendine yeten küresel bir enerji topluluğunu desteklemektedir. Blockchain teknolojisi kullanılarak tasarlanan yeni iş modeli enerji sektöründe çığır açacaktır. SunContract güneş, rüzgâr, su, jeotermal enerji, biokütle başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyelinden sonuna kadar yararlanmayı amaçlamaktadır.

White paper’da birçok ilginç noktaya yer verilmiştir. Öncelikle enerji piyasasının günümüzde geleneksel, merkezi elektronik santralleri başta olmak üzere çeşitli sorunları bulunmaktadır. Bu istasyonlar sebebiyle uzun mesafeli enerji aktarımında yüksek masrafların ödenmesi gerekmektedir. 2050’ye kadar katlanarak artması beklenen enerji talebiyle baş edebilecek altyapıya sahip bir elektrik modeli mevcut değildir. Yenilenebilir enerjinin desteklediği merkezsiz enerji üretimi modeline geçiş, artık şarttır. Öte yandan 2040’a kadar enerji sektöründeki toplam yatırımın yüzde 60’ının yenilenebilir enerjiye yapılacağı tahmin edilmektedir.

SunContract‘in blockchain teknolojisini kullanma sebebi, bu teknolojinin yenilenebilir enerji sektörüyle bağdaştığını düşünmesidir. Blockchain direkt (eşten eşe) hizmetler sunmaktadır. Yerel enerji öz-yeterlilik ve şeffaflık vaat etmektedir.

SunContract adım adım şu şekilde özetlenebilir:

Elektrik enerjisini dijital varlığa çevirmek. Gelişen küresel durum için katılımcılar adına kişisel katkıyı devreye sokmak. Öz-üretimi ve öz-yeterliliği desteklemek. Yerel yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyelini sonuna kadar kullanmak. Blockchain’in avantajlarından faydalanmak. Smart contract’lere basılı havuz aracılığıyla üreticiler ve tüketiciler arasında şeffaf işlemlerin yapılmasına olanak sunmak. Aracı kurumları aradan kaldırarak masrafları düşürmek. Kripto para ağını güçlendirmek. Sınırsız bir şekilde, tüm dünyadan insanları birbirine bağlamak. Küresel ısınmayı yavaşlatma yolunda önemli bir adım atmak.

Alınan yatırımın yüzde 50’si projenin gelişimi, yüzde 25’i pazarlama, yüzde 15’i yapılacak icraatler, yüzde 10’u da yasal mevzular için kullanılacaktır. Token satışıyla birlikte basılan token’lerin yüzde 80’i satışa katılan yatırımcılara dağıtılacaktır. Geri kalan token’ler proje ekibine, emanet hesabına, danışmanlara ve diğer partnerlere ayrılacaktır. Projenin işleme başlayabilmesi için alt sınır 10.000 ETH (yaklaşık 3 miyon euro) olup üst sınır 100.000 ETH (yaklaşık 30 milyon dolar) olarak belirlenmiştir. 28 Haziran’da başlayacak token satışının promosyon kampanyası olarak proje ekibi, ödül kampanyası başlatmıştır. Bu kampanyaya ve projeye dair daha fazla bilgiye SunContract resmi sayfasından, Slack kanalından ve Bitcointalk.org’dan ulaşabilirsiniz.

Şirket ismi: iPower

Şirketin sitesi: suncontract.org

İetişim: Rok Gornik

E-mail: rok.gornik@sonce.com

Sorumluluk reddi: Bu makale ücretli bir basın bültenidir. Cointürk, aşağıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar
ETİKETLER