El Salvador Merkez Bankası Başkanı: Bitcoin Kararı IMF Görüşmelerini Etkilemiyor!

El Salvador Merkez Bankası başkanı Douglas Rodriguez, Bitcoin’in yasal varlık olarak kabulünün IMF görüşmelerini etkilemediğini belirtti.
16:00
19 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

El Salvador Merkez Bankası başkanı Douglas Rodriguez, Bitcoin’i (BTC) yasal varlık olarak benimseyen El Salvador’un, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) 1,3 milyar dolarlık bir kredi alma noktasında planlarının bozulmasından endişelenmediklerini dile getirdi.

“Bitcoin Yasası İle İlgili Risk Yok”

Salı günkü Bloomberg haberine göre Rodriguez, merkez bankasının IMF’den uzatılmış bir kredi imkanı sağlamaya hazırlanırken bile Bitcoin Yasası ile ilgili herhangi bir risk görmediğini belirtti.

Gerçekten de merkez bankası, El Salvador’un Bitcoin Yasasını yalnızca “olumlu risklere” sahip olarak nitelendirdi ve Rodriguez, bir BTC boğa koşusu sayesinde ülke ekonomisinin yüzde 9 daha fazla büyümesini sağlayacağını dile getirdi.

Bunlara ek olarak Rodriguez, El Salvador’un IMF’e yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in sadece bir ödeme yöntemi olduğunu ifade ettiklerini dile getirdi.

Buna ek olarak geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bilgilere göre ülke vatandaşları her geçen gün Bitcoin almak için daha fazla ABD doları satıyor. Böylece Bitcoin kabulü de her geçen gün daha fazla artıyor.

IMF Görüşmeleri, Bitcoin ve El Salvador

IMF görüşmelerinin akıbetine ilişkin belirsizlik ve son zamanlarda BTC‘nin yasal varlık olarak kabul edilmesi, görünüşe göre ülkenin kredi notu üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu. El Salvador’un tahvilleri, ülkedeki “Bitcoin Günü”nü takiben Eylül ayında keskin bir düşüş gösterdi. Bu durum da IMF görüşmelerinin olumsuz etkilenebileceği yönündeki endişeleri arttırdı.

Merkez bankası rakamlarına göre El Salvador’un dış borcunun 2021’in ikinci çeyreğinde 18,45 milyar dolara yükselmesiyle birlikte, IMF kredi olanağını güvence altına almak 2022’de küresel pazara erişim sağlamak için çok önemli olabilir.

Öte yandan IMF yetkilileri, El Salvador’un Bitcoin‘i benimsemesini eleştirmiş ve hareketi ülke için korkunç sonuçlar doğurabilecek tavsiye edilemez bir kısayol olarak nitelendirmişti.

Ana akım finans sektöründen bu hareketi eleştirenler, BTC’yi yasal ödeme aracı olarak kabul etmenin olası sistemik riskleri arasında volatilite ve kara para aklamaya işaret etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar