El Salvador Başkanı, Dünyaya Meydan Okuyor! Bitcoin Deneyi Başarıya Ulaşacak Mı?

Nayib Bukele, hükümetin düzenli BTC alımları ve mutlak Bitcoin yanlısı duruşu ile haber manşetlerinden düşmedi.
14:30
24 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Twitter üzerinden Bitcoin üstünlüğüne dair olan inancını bir kez daha doğruladı. Bukele, yaygın benimsenmenin gücüne inanarak “fiat için oyun bitti” gibi iddialı bir cümle kurdu.

Nayib Bukele, BTC Duruşunu Koruyor

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, hükümetin düzenli BTC alımları ve mutlak Bitcoin yanlısı duruşu ile haber manşetlerinden düşmedi. Bitcoin’in ulus için kötü bir fikir olduğu eleştiri karşısında taviz vermeyi reddeden Bukele, lider kripto para birimini desteklemek adına sık sık açıklamalar ve yorumlar yapıyor.

Başkan Bukele’nin son tweet’i ise “Bitcoin deneyi” nedeniyle El Salvador’a karşı bir duruş oluşturulmaya ilişkindi. Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’un haziran ayında Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etme hareketini eleştirdi. Ancak ülke buna rağmen başarılı bir sınav dönemi geçiriyor. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, aşırı oynaklığı nedeniyle Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmenin endişelerini dile getirmişti.

Tüm bu olumsuz geri dönüşlere rağmen Bukele, dünyanın geri kalanının El Salvador’u Bitcoin deneyinin merkezi olarak kabul etmesine rağmen, lider kripto paranın kitlesel benimsenmesiyle ülke ekonomisini dönüştürdüğünü belirterek cevap verdi. Başkan, itibari paranın BTC’nin egemenliğine kıyasla artık bir faktör olmadığı zaman El Salvador’un gerçek devrimi başlatan kıvılcım olarak görüleceğini iddia etti.

El Salvador’un Çalışmaları

Lider kripto para Bitcoin‘i yasal para birimi olarak kabul ettiğinden beri El Salvador, 20 okulun inşaatını finanse etmek için Bitcoin kârını kullandı. Ekim ortasında Bukele, hükümetin San Salvador’da bir veteriner hastanesi inşa etmek için Bitcoin Trust’tan 4 milyon dolar harcadığını duyurmuştu. El Salvador Başkanı’nın bir başka adımı ise 21 Aralık’ta geldi. El Salvador, 21. yüzyılın 21. yılının son 21. gününü kutlayarak arzı 21 milyon ile sınırlı BTC’ye atıfta bulundu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar