reklamı kapat

e-Chat ICO’su Sürüyor!

12 Şubat 2018
  • Coin TürkCoin Türk

Blockchain temelli bir mesajlaşma uygulaması olan e-Chat’in ekibi kısa bir süre önce kullanıcılarıyla ethereum ağında gerçekleşecek muhtemel bir fork’un gerekliliği hakkında görüş paylaşımında bulunmuştu. Peki neden böylesi bir durum ortaya çıktı ya da fork kavramı bugünlerde niçin popüler hale geldi? Fork’un en sonunda gerçekleşmesi durumunda e-Chat’in karşılaşacağı değişiklikler neler olabilir?

“Geliştiriciler, bir yazılıma ait kaynak kodunun bir kopyasını alır ve bunun üzerinde bağımsız bir geliştirme yaparak farklı ve bağımsız bir yazılım oluşturursa” bu işleme “fork” denir. Bu duruma serbest ve açık kaynaklı yazılımlarda yaygın bir şekilde rastlanılır. Öte yandan blockchain teknolojisinden bağımsız olan Linux ya da Unix gibi projeler kapsamında da fork gerçekleştirilebilmektedir.

Unix Forkları

Bir kripto para forkunun gerçekleşmesi durumunda birtakım yeni özelliklerin meydana gelmesi söz konusu olur. Forku etkin hale getiren grubun doğru pazarlama hattı inşa etmesi ve topluluğun fork tarafından sunulan olanaklardan faydalanması durumunda fork değer kazanır ve kullanıcı sayısı giderek artar. Coinmarketcap tarafından sağlanan bilgilere göre en iyi 20 coin arasında 4 adet forklanmış kripto para bulunuyor. Bitcoin Gold, Ethereum Classic, Litecoin ve Bitcoin Cash. Bu kripto paraların toplam piyasa değeri 40 milyar doları aşıyor. Buna göre açık kaynaklı yazılımlarda yapılan küçük değişimlerin o kadar da kötü olmadıkları sonucuna varabiliriz.

e-Chat ekibi de bu yöntemi uygulayarak bu durumdan faydalanmayı hedefliyor. Sahip olduğu agresif pazarlama politikası ve güçlü ekibi sayesinde e-Chat startup’ı, diğer yüzlerce startup’tan ayrılıyor. Üstelik proje hâlihazırda onlarca ünlü tarafından desteklenmekte: Projeye destek veren ünlülerin listesi Amerikan seyahat blogger’ı Jay Alvarrez’den Rusya Başkanlığı adayı Xenia Sobchak’a kadar uzanıyor. Bu ünlü isimlerin değerlendirmeleriyle gücüne güç katan platformun forku; çeşitli borsa platformları, kripto para cüzdanları ve diğer servisler tarafından desteklenecek. Bunun gerçekleşmesi durumunda fork destekçi kazanacak ve coin fiyatları yükselecek. Yatırımcılar herhâlükarda forktan kârlı çıkacaklar.

e-Chat projesinin ICO’su halen devam ediyor ve şu sıralar token 1.35 dolar karşılığında sunuluyor. Ancak bu fiyat 15 Şubat 2018 tarihine kadar geçerli olacak.

Sorumluluk Reddi: Bu makale ücretli bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.
Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER