X


Düşük Sermaye Yüksek Kazanç – CoinEx Vadeli ile 100X Kaldıraç

16:01
26 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 6 Dakika

Kripto para piyasasına adım atan herkes spot, vadeli, sözleşme gibi kavramları duymuştur. Yeni başlayan kullanıcıların çoğunluğu spot işlem üzerine odaklansa da küresel kripto para işlem platformlarında vadeli işlem gerçekleştirmenin pek çok avantajı var. Gelin hep birlikte vadeli işlemleri tanıyalım.

Vadeli İşlemlerin Spot İşlemlerden Farkı Nedir?

Spot işlem türü yatırımcıların mevcut bakiyelerini kullanarak peşin ödeme ile gerçekleştirdikleri alım satım eylemidir. Bitcoin, Ethereum vb. kripto paralar doğrudan satıcılar ile alıcılar arasında yer değiştirir. Spot işlem türü sayesinde kolaylıkla itibari paralar ile kripto para birimleri arasında alım satım gerçekleştirilebilir.

Vadeli işlem türünde ise sözleşmeler devreye girer. Bu sebeple vadeli işlemler sözleşmeli işlem olarak da anılmaktadır. Vadeli işlemlerde ilk olarak bir sözleşme satın alırsınız, yani spot işlemlerdeki gibi anında bir kripto paranın bedelini ödeyerek o paraya sahip olmazsınız. Satın aldığınız sözleşme sayesinde seçtiğiniz kripto para birimiyle gelecekteki bir tarihte alım satım yapabilirsiniz. Bu sayede kripto varlığın kendisini almak veya satmak yerine, onun gelecekteki fiyatına dair bir tahminde bulunursunuz. Spot işlem türünün aksine, vadeli işlemlerde kullanıcılar yalnızca fiyat artışından gelir elde etmezler. Vadeli işlemde fiyat yükselse de düşse de tahmin yönü doğru olduğu sürece gelir elde edilebilir. Tahmininiz belirli bir kripto paranın fiyatının artması yönünde ise Uzun (Long) pozisyon, azalması yönünde ise Kısa (Short) pozisyon açarsınız. Tahmininiz doğru çıktığı takdirde, fiyat azalmış dahi olsa kâr elde edeceksiniz.

Vadeli işlemlerde kaldıraç sayesinde küçük bir bütçeyle büyük gelirler elde edebilirsiniz. Bu, vadeli işlemlerin kripto para yatırımcıları arasında giderek daha popüler hale gelmesinin en önemli nedenidir. Ana akım borsalar genellikle 100 kata kadar kaldıraç imkanı sunuyor. Kaldıraç yükseldikçe bir vadeli pozisyon için harcamanız gereken miktar düşer. Ancak, yüksek kaldıracın yüksek gelir getirmesinin dışında zarara sebep olabileceği riski de gözden çıkarılmamalıdır.

Son olarak, vadeli işlem piyasasında vadeli işlem gerçekleştirirken, kullanıcıların mevcut pozisyonun açılış fiyatına göre, sözleşme performansı için garanti teminatı olarak belirli bir orana göre, küçük bir miktar para ödemesi gerekir. Ödenen bu paraya da sözleşme marjı ya da teminatı denir. Pozisyon açmak için gereken marja ilk marj denirken, pozisyonu açık tutmak için gereken marja ise sürdürme marjı denir.

Vadeli Pozisyon Açmanın Avantajları Nelerdir?

  • Düşük Sermaye, Yüksek Kâr: Yüksek kaldıraç oranı sayesinde çok düşük bir sermaye ile yüksek kârlar elde ederek sermayenizi katlayabilirsiniz.
  • Çift Yönlülük: Açtığınız pozisyonun yönüne göre, belirlediğiniz kripto paranın değeri artsa da azalsa da kâr elde etme şansını yakalayabilirsiniz. Piyasanın aşağı gittiği dönemlerde spot işlemlerin aksine vadeli işlemlerin bu özelliği büyük avantaj sağlar. Vadeli işlemler sayesinde rahatlıkla esnek bir yatırım stratejisi geliştirebilirsiniz.
  • Riskleri Azaltma: Aynı anda ayrı ayrı hem uzun hem kısa pozisyon açarak piyasanın gidişatına karşı tedbir alabilir, zarar etme riskinizi en aza indirgeyebilirsiniz. Yani, tüccarların kayıp riskini en aza indirmek için zıt yönlerde birden fazla eş zamanlı bahis yapabilir.

Yeni Başlayanlar Nasıl Platform Seçmelidir?

  • Güvenlik ve İstikrar: Vadeli işleme yeni başlayan bir kullanıcının dikkat etmesi gereken en önemli madde kripto para işlem platformunun güvenilir olmasıdır. Borsanın geçmişinde istenmeyen herhangi bir kaza yaşamamış olması, teknik ekibinin kabiliyeti, işlem istikrarı göz önüne bulundurulmalıdır. Güvenlik garantileri mükemmel olmayan bir vadeli borsada işlem yapmaktan kaçınılmalıdır.
  • Kullanım Deneyimi: Vadeli işleme yeni başlayan kullanıcılar, acemi olduklarından pozisyon açmakta güçlük çekebilirler. Pratik bir arayüze sahip olan ve kullanıcıları nasıl işlem yapmaları gerektiği hakkında yönlendiren bir platformu tercih etmek kullanıcıların vadeli işlemleri kolaylıkla keşfetmesini sağlayacaktır.

Neden CoinEx Vadeli İşlemleri Seçmeliyim?

  • Kolay İşlem Deneyimi: Kullanıcıların işlem deneyimini geliştirmek için Türkçe dahil 15 farklı dilde hizmet veren CoinEx’in vadeli işlem arayüz tasarımı oldukça pratiktir. Arayüzdeki komutlar sayesinde CoinEx kullanıcıları yönlendirerek çok daha kolay işlem yapmalarını sağlar. CoinEx “Kolay Kripto İşlemler” sloganıyla, kripto para piyasasına yeni katılan kullanıcıların rahatça ilerlemesini sağlamak adına tüm kripto işlemleri daha da kolaylaştırmaya devam edecektir.
  • Yüksek Güvenilirlik: CoinEx ekibinin geliştirdiği yüksek hızlı işlem eşleştirme motoru, saniyede 10.000 işleme kadar işlem hacmini kaldırabilir ve hiçbir sorun yaşamadan emir gerçekleştirmenizi sağlar. %100 rezerv garantisi sayesinde varlıklarınızı istediğiniz anda rahatlıkla çekebilirsiniz. 2017 yılından beri 100’ü aşkın ülke ve bölgede hizmet veren CoinEx, kullanıcılarına sorunsuz işlem hizmeti sunmaya devam etmektedir.
  • Yüksek Kaldıraç: 3X’ten 100X’e kadar kaldıraç imkanıyla CoinEx’te vadeli işlem yaparak kâr potansiyelinizi katlayabilirsiniz. Risk toleransınıza göre CoinEx’te düşük veya yüksek katlı kaldıraç çarpanından istediğinizi seçin.
  • Onlarca Coin/Token: 500’ü aşkın kripto para birimini listelemiş olan CoinEx, vadeli işlemler için 100’den fazla coin/tokeni desteklemektedir.
  • Çeşitli İşlevler: Piyasanın gidişatına göre önceden belirlediğiniz fiyattan Take-Profit (Kârı Al) ve Stop-Loss (Zararı Durdur) işlevleri sayesinde kolaylıkla kâr satışı yapabilir veya istenmeyen durumlarda zararınızı en aza indirgeyebilirsiniz. Ayrıca, Kâr-Zarar Analizi özelliğini kullanarak kolaylıkla belirli zaman aralıklarındaki kâr ve zararınızı görüntüleyebilir, kolaylıkla işlem stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

CoinEx’te Nasıl Vadeli İşlem Yaparım?

Adım 1: CoinEx’e kaydolup hesabınızı girin ve üst çubuktaki [Sözleşme] kısmına tıklayın. Yeni başlayanlar için eğitim videosunu izleyin ve testi tamamlayın.

Adım 2: Spot hesabınızdan vadeli hesabınıza para transfer edin.

Adım 3: Açmak istediğiniz kripto para sözleşmesini seçtikten marj modunu ve kaldıraç çarpanını ayarlayın.

Adım 4: Pozisyonunuzun kaldıraç çarpanını ayarlayın, CoinEx şu anda 3x ile 100x arasında kaldıraç çarpanı sağlamaktadır.

Adım 5: Limit, piyasa değeri, stop-Limit, stop-piyasa modlarından birini seçtikten sonra fiyat ve miktarı belirleyerek uzun pozisyon açmak istiyorsanız alım, kısa pozisyon açmak istiyorsanız satım yapın.

Son olarak, onaylayın ve emrinizi tamamlayın. 

Daha fazlası için küresel kripto borsası CoinEx’i takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar