reklamı kapat

Donald Trump 2019’dan Önce de Bitcoin’i Sevmiyordu!

Ortaya çıkan 2018 tarihli bilgiler Trump’ın Bitcoin düşmanlığının daha eskilere dayandığını gösteriyor olabilir. 
13:13
18 Haziran 2020

Eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’a göre, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Bitcoin’e olan nefret söylemlerini Twitter ile bırakmak istemiyor ve bu konuyu yasal statüye taşımak istiyor.

Trump ve Bitcoin

Ortaya çıkan bilgilere göre John Bolton’ın “The Room Where It Happened” adlı kitabında Trump’ın Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’e “Bitcoin’in peşinden gitmesini” söylediği iddia ediliyor. İddia edilen bilgilere göre bu ifadelerin dile getirildiği Trump ve Mnuchin arasındaki konuşma, Mayıs 2018’de Çin’e karşı ticari yaptırımlar uygulanması ile ilgili bir konuşmaydı.

Bunların yanında Trump’ın Bitcoin’den hoşlanmadığını ilk kez duymuyoruz. Trump Temmuz 2019’da Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada, Bitcoin’in kendisine hiçbir zaman bir yer edinemeyeceğini ve bir para birimi olmadığını ifade etmişti. Ayrıca Amerika başkanı Facebook’un stablecoin olarak piyasaya sürmeye hazırlandığı Libra hakkında da “bir duruşu olmayan ve bağımlı olan” yorumlarını yapmıştı.

Öte yandan Hazine Sekreteri de Beyaz Saray’ın “tüm kripto varlıklarını incelediğini” ifade etmişti Daha sonra da BTC ve diğer kripto paraların kara para aklama için nakit paradan daha sık kullanıldığını iddia ederek başkanın Temmuz 2019’daki tweet’lerini destekler bir tavır sergilemişti.

Bunların yanında bu yılın Şubat ayında Mnuchin bir toplantıda, para suçlarının önlenmesi için federal hükümet tarafından daha fazla gözetim yapılmak üzere Mali Suçları Koruma Ağı ile kripto para birimleri için bazı “önemli yeni şartlar” açıklayacağını ifade etti.

Değişken Tutumlar

Tüm bunların yanında dakikası dakikasına uymayan Amerika başkanı Donald Trump, Bolton tarafından iddia edilen konuşma gerçekleştikten sonra kripto para birimlerinin yararına olabilecek bazı adımlar da attı. ABD Başkanı Mick Mulvaney’i Ekim 2018’de Beyaz Saray özel kalemi olarak atadı. Mulvaney, ekosistemde Bitcoin yanlısı olarak tanınıyor ve Bitcoin’i “herhangi bir hükümet tarafından manipüle edilemeyen” bir para birimi olarak nitelendiriyor. dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.