reklamı kapat
  • BTC  :  30.028,22 ₺
  • ETH  :  964,10 ₺
  • BCH  :  2.240,97 ₺
  • XRP  :  2,54 ₺
  • NGC  :  0,95 ₺
  • BTC 30.028,22
  • ETH 964,10
  • BCH 2.240,97

Dolandırıcıkla Suçlanan Changelly Boykot Ediliyor

15 Mayıs 2018
  • S. GüvençliS. Güvençli

Dünya çapında en tanınmış kripto para borsalarından biri Changelly’nin kullanıcılarından milyonlarca dolar değerinde para çaldığı iddia ediliyor. İddiaların ardından platform birçok kullanıcı tarafından eleştirilere maruz kaldı.

Tüm süreç Changelly’nin yeni KYC (Know Your Customer- Müşterini Tanı) prosedürleri ile başladı. Neredeyse tüm kullanıcılar bu yeni prosedürün farkında olmadığını bildirdi, değişikliklerle ilgili kendilerine bilgilendirme yapılmadığını iddia etti.

Çeşitli KYC politikaları kullanılarak müşterilerin analiz edilip, bulgulardan istatistik çıkartılıyor. Son dönemlerde büyük markaların rekabetçiliği ve müşteri ilişkileri yönetimi bu politikalarla sağlanıyor. Bilgilerine erişilmeden önce genellikle bir form aracılığıyla müşterinin izni isteniyor veya müşteri bu konuda bilgilendiriliyor. Changelly’nin ise hacmi ne kadar büyük olursa olsun bu forma onay vermeyen müşterilerin işlemlerini şüpheli olarak nitelendirdiği ve bu işlemleri yapmadığı iddia edildi.

Yine bazı müşterilerin şikayetlerinde görüldüğü üzere, Changelly bu işlemleri tamamlamamanın dışında müşterilere iade de yapmıyor. Bu durumdan mağdur müşterilerin borsa yetkililerine ulaşmalarının ardından hiçbir sonuç alamadıklarını bildirmeleri diğer kullanıcılarda panik havası oluşturdu. Müşterilerin bir kısmı büyük bir dolandırıcılığa maruz kaldıkları konusunda endişelerini sosyal medyadan dile getiriyor.

Bu sorunla karşılaşan müşterilerin çoğunun Monero kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Müşteriler işlemlerinin engellenmesi yerine Changelly’nin Monero ile işlem yapmayı durdurması gerektiğini dile getirdi. Platform yetkilileri müşterilere haber verdiğini iddia etse de KYC konusunda hiçbir bilgilendirmede bulunulmadığı yönünde geniş bir kanı ve iddia var. Site kullanıcıları dışında birçok kripto meraklısı da KYC’nin kripto paralardaki anonimlik ilkesine aykırı olduğunu düşünüyor. Bu durum borsaya karşı yürütülen boykotu büyütüyor. Site yetkilileri Reddit’te şunları yazdı:

Biliyoruz ki KYC maddeleri kripto dünyasındaki anonimlik fikrine aykırı. Açıkçası biz de bu durumdan memnun değiliz. Ancak yine de AB bölgesinde olduğumuz için bunu uygulamak zorundayız. Hayal kırıklığına uğramış olmanızı çok iyi anlıyoruz ve bilgilerinizin sizin inisiyatifinizde olduğunu kabul ediyoruz. En kısa zamanda paranızın tamamını iade edeceğiz. Şimdiye kadar sizden hiçbir bilgi toplanmadı, isminizi bile bilmiyoruz. Bu durumda birikimlerinizin nereden geldiğini de bilemeyiz.

Bu açıklamaya cevap olarak Childishforlife adlı bir Reddit kullanıcısı:

Para çekerken KYC’yi zorunlu tutup para yatırırken tutmamak gerçekten de ilginç. Şayet fonlar yasa dışıysa neden (fonları) en başta kabul ettiniz?

Moneroexchange13 adlı kullanıcı ise:

Transfer işlemimi iptal edin. Paramı geri verin. Sizinle işlem yapmak istemiyorum.

Son olarak Aro2220:

Kripto dünyasının da çözmesi gereken asıl sorun bu. Merkezi olmayan borsalar mantıklıymış gibi görünebilir. Ancak özgürlüklerinizi korumak istiyorsanız, güvenliğiniz kendi elinizde olmalı. Tüm hayat birikimlerinizi Changelly’e veya başka bir borsaya tek seferde yollamamalısınız.

Kaynak: ambcrypto.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.