X

Dogecoin Yorum! DOGE Yatırımcıları İçin Kritik Seviyeler!

Çift haneli kayıplar olası, peki kritik seviyeler neler? Özellikle marjin işlemlere yoğunlaşan yatırımcılar bu seviyelerden short pozisyon alabilir, bu durumda kayıpların derinleşmesi olası görünüyor. İşte detaylar.
23:59
25 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

En büyük meme token olan Dogecoin özellikle geçtiğimiz yıl Elon Musk’ın desteğiyle daha fazla yatırımcıya kavuştu. Piyasalardaki en eski kripto paralardan olan DOGE sadece şaka amaçlı başlatılmıştı fakat oldukça geniş bir topluluğa ulaştı. Bugün dünyanın her yerinden milyonlarca yatırımcılar Dogecoin’i takip ediyor. Peki kısa vadeli fiyat beklentileri neler?

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin, 0,125 dolar destek seviyesinin DOGE için birkaç gün içinde fiyatlarda %35’lik bir düşüşe yol açmasının ardından mayıs ayında önemli eşiği kaybetti. Direnç olarak 0,11 dolar seviyesi de düşüş yolunda yeniden test edildi. Son iki hafta içinde Bitcoin nispeten volatiliteyi azalttığı için DOGE yatırımcıları 0,08 doların üzerinde kalıcılık yakaladı.

Bitcoin ile yüksek korelasyonu sebebiyle DOGE, yatay seyrine devam etse de çift haneli kayıp riskleri oluşuyor.

Dogecoin (DOGE) Fiyat Tahmini

Bir dizi Fibonacci geri çekilme seviyesi (sarı), 0,34 dolar en yüksek seviyesinden 0,13 dolar en düşük seviyesine çekildi ve Aralık ve ocak aylarında %38,2 geri çekilme seviyesi direnç görevi gördü. Yazı hazırlandığı sırada fiyat, yukarıda belirtilen hareketin %23,6 seviyesi olan 0,082 dolar bölgesinde destek buldu. Ayrıca, 0,08 dolar seviyesi, Şubat 2021’de direnç görevi gördüğü geçmişte yatay seyirde kritik bir seviye olmuştur.

Peki düşüş daha da derinleşirse ayıların mola vereceği seviyeler hangileri olabilir? Öncelikle 0,082 doların altında kapanışlar 0,066 ve 0,05 destek bölgelerini yeniden gündeme getirebilir. Bununla birlikte, bu seviyeler DOGE‘nin yazı hazırlandığı sırada alıcı bulduğu fiyatından %24 ve %40 daha aşağıda bulunuyor.

Kritik 0,08 seviyesinin kaybı halinde daha fazla yatırımcı açığa satışı (short) tercih edebilir. Bu durum fiyatın daha hızlı geri çekilmesini destekleyecektir.

Dogecoin 0,11 dolardan 0,18 dolar seviyesine kadar yükselirken RSI, mart ayının ikinci yarısında nötr 50’nin üzerine çıktı. Ancak bu rallinin ardından RSI nötr 50’nin altına düşerken fiyat 0,125 dolarlık desteğin altına sarktı. Yazı hazırlandığı sırada, RSI 33,9’da kaldı ve fiyatın arkasında düşüş eğilimi gösterdi. Stokastik RSI aşırı alım bölgesinde düşüş eğilimi oluşturmanın eşiğindeyken, A/D de güçlü satış baskısı göstermek için düşmeye devam etti. Bununla birlikte, CMF, düşüş baskısının bir başka işareti olan piyasadan önemli sermaye akışı göstermek için -0.05’in altında kalmaya devam etti.

Dogecoin için düşüş yapısı, kırılmış değil bu sebepten alıcılar için mevcut fiyatlarda cesur davranmak para kaybı anlamına gelebilir. Uzun vadeli yatırımcılar, satın almadan önce eğilimin alıcıların lehine değişmesini bekleyebilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar