Dogecoin ve Shiba Inu Arasında Kıyasıya Rekabet: DOGE Mi, SHIB Mi Kazanacak?

Her ikisi de şaka coin olsalar da hem Dogecoin’in (DOGE) hem Shiba Inu’nun (SHIB) sosyal medyada büyük destekçisi bulunuyor. 
17:00
17 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

2021 yılı şaka coin’lerin yılı oldu desek yanlış bir ifade kullanmış olmayız. Ancak şaka coin’ler arasından da yıldızı parlayanlar Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) oldu. Her ne kadar Dogecoin ilk şaka coin olsa da Shiba Inu da gerek fiyat artışı gerekse de topluluk desteği ile DOGE’ye yetişmiş durumda.

İki Coin Arasındaki Rekabet

Dogecoin ve Shiba Inu şu anda piyasa değeri bakımından en büyük ilk 20 kripto para arasında yer alıyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada 22,7 milyar dolarlık piyasa değeri ile DOGE 12. en büyük kripto para konumunda bulunurken 17,6 milyar dolarlık piyasa değeri ile SHIB 13. en büyük kripto para konumunda bulunuyor.

Aslında Dogecoin ve Shiba Inu’nun pek çok benzer yönü var. Her ikisinin de bir şaka coin olması bir tarafa iki kripto para biriminin de sosyal medyada büyük bir hayran kitlesi var. Ayrıca son dönemlerde her iki şaka coin de ödemelerde kullanılmaya başladı. Ancak bunların yanı sıra Dogecoin 2013 yılında piyasaya sürüldü, Shiba Inu ise 2020’de piyasaya sürülen çok daha yeni bir coin.

Shiba Inu ve Dogecoin Ödemeleri

Elon Musk’ın Dogecoin’e olan ilgisini artık hepimiz biliyoruz. 14 Aralık’ta Tesla CEO’su Elon Musk yaptığı bir açıklama ile elektrikli otomobil üreticisinin bazı ürünlerinin DOGE ile satın alınabilir hale getirmeyi planladığını söyledi.

Öte yandan Winklevoss ikizleri tarafından desteklenen bir kripto ödeme şirketi olan Flexa, kısa süre önce SHIB için destek eklediğini açıkladı. Bu da Shiba Inu’nun GameStop, Lowe’s, Nordstrom ve diğer desteklenen işletmelerde geçerli bir ödeme yöntemi haline gelmesini sağladı.

Dolayısıyla her iki coin ile ilgili gelişmeler art arda gelmeye devam ediyor. Bu da rekabetin bir süre daha devam edeceğini gösteriyor olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar