X

Dogecoin (DOGE) İlk Çıkış Fiyatı! 2022 Dogecoin (DOGE) Fiyat Tahmini!

Sabreden Dogecoin (DOGE) yatırımcıları muradına erecek mi? İşte ilk günden bugünlere fiyatın serüveni ve 2022 hedefleri!
18:39
26 Ekim 2021

Bu yıla damgasını vuran ve dünyanın birçok bölgesinde en az Bitcoin (BTC) kadar tanınan Dogecoin (DOGE) en eski kripto paralar arasında yer alıyor. Güçlü topluluğu sayesinde fiyatının 2021 yılında sürekli olarak arttığına şahit olduk, elbette bunda volatil fiyat yapısının ve Elon Musk çarpanının da payı var. Peki bu denli popüler olan Dogecoin (DOGE) ilk olarak kaç dolardan alıcı buluyordu? Shiba Inu (SHIB) gibi alternatifleri fiyat olarak Dogecoin’i yakalayabilir mi?

Dogecoin (DOGE) İlk Çıkış Fiyatı!

Kripto para yatırımcılarının çok az olduğu, borsaların yaygınlaşmadığı bir dönemde 2013 yılının sonunda piyasaya giren Dogecoin (DOGE) 0.0002047 dolardan alıcı bulmaya başladı. Piyasaya girdiği Aralık ayında 0,0011 dolara kadar yükselen fiyat hep spekülatif oldu. Yani o günlerden bu yana %30-40 günlük fiyat hareketleri süregeldi.

Günlük ticaret hacmi 4 milyon doları da gördü 60 bin dolara da düştü. İlk çıktığı günlerde Dogecoin (DOGE) büyük bir zirve yaptı. 2014 yılının ilk çeyreğinde 0,0018 doları gören Dogecoin fiyatı Mayıs 2015’te 0,000092 dolara kadar düştü. Günlük hacmi ise 60 bin dolar civarına çakıldı. Bu fiyat 2017 yılının ikinci çeyreğine kadar 3-4 sıfırlı seyrini devam ettirdi. İlk ciddi fiyatlamasını yapana kadar 3 yıl boyunca erken dönem yatırımcıların adeta kan kusturdu. Neyse ki 2017 ikinci çeyreğinde 0,0040 doları ve 2018 başında 0,017 seviyesine ulaştı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Elon Musk oyuna daha çok 2021 yılında girdi. Özellikle Mayıs ayında katıldığı SNL Şov öncesinde fiyat için ciddi beklenti oluşturdu. Herkesin dilinde Dogecoin (DOGE) 1 dolar olacak söylemi vardı. Büyük gün gelip çattığında 0,70 dolara kadar ulaşan fiyat, muzip milyarderin yersiz (belki de alaycı) şakaları sebebiyle aniden düşmeye başladı. Temmuz ayında 0,16 dolar bölgesi dahi görüldü. Dogecoin’in bugüne kadarki fiyat serüveni budur. İlk çıktığı günlerde Dogecoin (DOGE) alan yatırımcılar bugün dahi 1000 katın üzerinde kara geçti ancak kazanç oranına bakarsak Shiba Inu (SHIB) 7-8 sıfırlı bölgelerden bugüne geldiği için yatırımcısına daha fazla kazandırmış olabilir.

Dogecoin (DOGE) 2022 Fiyat Tahmini!

Dogecoin (DOGE) halen dünyanın en güçlü topluluğuna sahip şaka coini, Reddit sayfası r/dogecoin bugün 2,2 milyon abonenin üzerinde yani ciddi sayıda taraftarı var. Elbette Shiba Inu (SHIB) gibi rakipleri doğmasaydı ve şaka coin topluluğu bölünmeseydi Dogecoin (DOGE) bugün olduğu fiyattan çok daha yukarı da olabilirdi. Ancak milyonlarca fanatiğe eşdeğer azılı bir savunucusu var, elbette Elon Musk!

Elon Musk çok büyük bir sürpriz olmazsa uzay çalışmaları daha fazla meyve verdiğinde dünyanın ilk trilyoneri olacak. Bu yüzden Elon Musk’ı sadece bir iş adamı olarak görmemek gerekiyor. İnsanlar ona dünyanın geleceğinde etkin rol sahibi olacak büyük bir misyon yüklüyor. Üstelik bu isim trilyoner olurken Dogecoin (DOGE) bana bu konuda yardımcı olacak diyor. Bu konunun çok daha detaylı işlenmesi gerekiyor, Elon Musk’ın Game Stop olayındaki rolü, büyük toplulukları domine etme gücü ve onları Dogecoin fiyatıyla ödüllendirmesi apayrı bir değerlendirme konusu olacaktır.

Dogecoin (DOGE) için temel analiz kısmında fiyatı uçurabilecek birkaç katalizör bulunuyor. Bunlardan ilki Tesla ödemelerinde Dogecoin (DOGE) kabulünün başlaması ve bunun diğer ana akım şirketlere yayılması olacaktır. Popüler uygulamaların Dogecoin’i ödeme veya bağış yöntemi olarak sistemlerine entegre etmesi de fiyatı uçuracaktır.

Dogecoin (DOGE) için en güçlü hedef 1 dolar bölgesidir. Bunun gerçek olması durumunda piyasa değeri kabaca 140 milyar dolar olacak. Tüm kripto para piyasalarının toplam değerinin 2,6 trilyon olduğunu düşünürsek bu imkansız değil. Hatta güncel verilerle bile 1 dolar hedefi mantıksız görünmüyor. Ancak 10 dolar hedefinin gerçek olması için marketin 26 trilyon doları aşması gerekir veya Dogecoin (DOGE)’in dominance gücü olarak Bitcoin (BTC)’i geride bırakması gibi saçma bir şey yaşamalıyız.

2021 yılı ilk çeyrek Dogecoin (DOGE) fiyat hedefi Wallet Investor tarafından 0,47 dolar olarak açıklandı. Coin Price Forecast ise fiyatın 0,29 bölgesinde oyalanmaya devam edeceğini tahmin ediyor. Teknik kısımda ise Dogecoin (DOGE) 0,26 doların üzerinde kaldığı süre boyunca ana düşen trendi kırmış kabul ediliyor. Yani 1 dolar hedefine giden ralli bu bölgeden başlayabilir. Düşen trendin kırılması tek başına yeterli mi? Elbette değil, ana yükselen trende girilmesi için 0,50 bölgesinin de destek haline dönüşmesi gerekir. Temkinli yatırımcılar fiyatın 0,5 bölgesini destek yapmasıyla alıma yönelecektir, bunun altı ise ekstra riskli kalacak.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar