X


Dijital Dolar, Bitcoin’in (BTC) Piyasa Hakimiyetini Etkileyebilir Mi?

Grayscale Investment CEO'su Michael Sonnenshein, dijital doların hiçbir şekilde Bitcoin’in piyasa payını etkilemeyeceğini düşünüyor. 
18:30
12 Haziran 2021
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Son zamanlarda merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) popülerliği artmaya başladı ve Çin başta olmak üzere bazı ülkeler kendi dijital paralarını çıkarma yolunda ilerliyor. Bu noktada ise CBDC’lerin Bitcoin’in piyasay payına zarar verip vermeyeceği farklı bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkıyor.

Grayscale Investment CEO’su Michael Sonnenshein ise yaptığı son açıklamalarda konuyu dijital dolar açısından değerlendirdi.

Dijital Dolar ve Bitcoin

Grayscale Investment CEO’su Michael Sonnenshein, CNBC’ye verdiği bir röportajda, dijital doların piyasaya sürülmesinin Bitcoin’in piyasa payını etkilemeyeceğini dile getirdi. Ayrıca CEO’ya göre Bitcoin, kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen bireyler için daha çekici bir varlık.

CEO yaptığı açıklamada dijital doların, ortalama bir kişiye hizmet etmek için paranın dijitalleştirilmesiyle ilgili olduğunu ifade etti. Bununla birlikte Sonnenshein’e göre Bitcoin kazanç elde etme konusunda çok daha iyi ve kazanç elde etme potansiyeli daha fazla insanı Bitcoin‘e doğru itecek.

Sonnenshein konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Aslında tam tersi bir görüşe sahip olduğumuzu düşünüyorum. Sadece dijital dolar projesinin devam ettiğini görmüyoruz, aynı zamanda dünya çapında birçok ülkenin kendi merkez bankalarını, dijital para birimlerini veya CBDC’lerini piyasaya sürmeye başladığını görüyoruz. Bence bu, Bitcoin gibi merkezi olmayan para birimleri ile ilgili bir değişikliğe sebep olmayacak.

Paranın Dijitalleşmesi

Benzer şekilde, Osprey Funds CEO’su Greg King de parayı dijitalleştirmenin insanları Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimlerine iteceğini düşünüyor. Bu durumda, CBDC‘lerin tanıtılması, kriptonun benimsenmesine yardımcı olabilir.

Buna ek olarak King, hükümetlerin merkez bankası dijital para birimleri üzerindeki kontrolü konusunda şimdiden endişeler olduğunu belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar