Dev Kripto Para Borsasından Altcoin’e Delist Darbesi: Yüzde 70 Düştü!

Dev kripto para borsası Huobi'nin altcoin'i delist edeceğini duyurması fiyatı sarstı. Altcoin, yüzde 70'in üzerinde değer kaybetti.
13:15
31 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para borsası Huobi, kendisi ile yakından bağları bulunan stabilcoin’i HUSD ile bağlarını koparıyor. Kripto para borsası, 166 milyon dolarlık piyasa değeri bulunan stablecoin’i için marketinde listelenen varlıklar üzerinde düzenli olarak yaptığı inceleme kurallarını gerekçe göstererek 28 Ekim’de HUSD’yi delist (listeden çıkaracağını) edeceğini duyurdu. Listeden çıkarma kararının ardında HUSD‘nin sert şekilde düştüğü görüldü.

Huobi’nin HUSD’yi Listeden Çıkarma Kararı

Kısa süre önce About Capital tarafından satın alınmayı kabul eden ve işlem hacmine göre en büyük 10 kripto para borsası arasında yer alan Huobi, HUSD’yi 28 Ekim’de TSİ 11.00’da listeden çıkaracağını ve kullanıcıların HUSD’sini 1:1 oranında USDT‘ye dönüştürmeye başlayacağını duyurdu.

HUSD, Huobi’nin 2018 yılında diğer değeri dolara sabitlenmiş altcoin’lere destek olarak kabul eden bir “stablecoin çözümü” olarak piyasaya sürülen nispeten küçük çaplı bir stablecoin’di. Stable Universal tarafından çıkarılan HUSD, piyasaya sürüldüğünde Huobi tarafından kendi borsasına “özel” bir token olarak yoğun bir şekilde pazarlandı.

HUSD’nin Çöküşü ve Toparlanışı

Huobi, HUSD ile uzun süredir USDT’nin hakimiyetinde olan ve bugün değeri 140 milyar doları bulan stablecoin sektöründen pay almak istese de başarılı olamadı. Çünkü HUSD’nin sorunlu olduğu spekülasyonu sık sık gündeme getiriliyor, yatırımcılar korkutuluyordu. Nitekim Ağustos ayına gelindiğinde stablecoin’in kısa bir süreliğine dolar sabitini kaybettiği (de-peg olduğu) ve düzenleyici endişeleri nedeniyle ihraççısının birkaç kullanıcı hesabını kapatmasının ardından yüzde 8 düştü.

O zamandan bu yana ayakta kalmak ve dolar sabitin yeniden kazanma mücadelesi veren HUSD için 28 Ekim’de karar verildi ve listeden çıkarılacağı aktarıldı. Kararın ardından yönünü aşağı çeviren HUSD’nin 0,98 ila 0,99 dolar aralığında hızla düştüğü ve 0,80 dolara kadar gerilediği görüldü. O zamandan bu yana değer kaybeden HUSD, bugün ise yüzde 70’in üzerinde değer kaybı ile 0,28 dolara kadar geriledi. Bu düşüşün ardından toparlanan stablecoin yazım sırasında 0,7491 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar