X


DeFi ve NFT Ekosistemi Büyüyor: Rakamlar Oldukça İlgi Çekici!

Merkezsiz finans (DeFi) ve non-fungible token (NFT) ekosistemi her geçen gün daha fazla büyüyor ve rakamlar bunu ispatlıyor.
11:05
1 Ekim 2021

Analitik platformu DappRadar tarafından yapılan yeni araştırma, merkezi olmayan finans (DeFi) ve non-fungible token (NFT) piyasalarının bu yıl çok ciddi bir büyüme kaydettiğini ortaya koydu.

NFT ve DeFi Ekosistemi Büyüyor

30 Eylül’deki “Değer Akışı Raporu”nda kripto analitik platformu DappRadar, son trendlere göre NFT‘lerde ve blok zinciri oyunlarında önemli bir büyüme yaşandığını ancak DeFi’nin de hala önemli bir değer ürettiğini bildirdi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “Değer bir dereceye kadar DeFi’den NFT’lere akıyor olsa da, her iki kategorinin de bağımsız olarak değer ürettiği görülüyor.” sözleri kullanıldı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Araştırma, Binance Smart Chain (BSC), Solana ve Avalanche gibi rakip ağların ortaya çıkmasına rağmen sektörde hala baskın güç olan Ethereum tabanlı DeFi’yi konu alıyor. Yapılan açıklamalara göre Temmuz 2020’den bu yana Ethereum’a akan değer %400, Tether’a akan değer %1.300 ve Dai’ye akan değer %500 arttı.

Buna ek olarak DappRadar şu anda, geçen yılın aynı dönemine göre %936’lık bir artışla 114,8 milyar dolarlık kilitli toplam bir değer bildiriyor. Rapor, sektörün TVL’sinin 23 Temmuz ile 5 Eylül arasında %75 büyüdüğünü ve tüm zincirlerde 195 milyar dolarlık bir zirveye ulaştığını da ekledi.

TVL Doğru Bir Metrik Mi?

Ancak bu noktada DappRadar değer hareketini ölçmek için TVL kullanmanın iyi bir yol olmadığını ifade ediyor ve şu açıklamayı yapıyor:

TVL, Merkezi Olmayan Finansmanın mevcut durumunu değerlendirmek için en önemli metriklerden biri olsa da, değer akışı hareketini anlamak için bir metrik değildir. TVL tamamen altta yatan varlığa bağlıdır, bu nedenle değer perspektifinden yanlış bir optik sağlar.

Öte yandan araştırmanın derlendiği sırada, DeFi’de kilitli olan tüm teminatların %68’i Ethereum’a dayanıyordu. BSC, şu anda kilitli olan 17,8 milyar dolar veya toplam %15,5’i ile TVL açısından ikinci en büyük blok zinciridir. PancakeSwap DEX, TVL’de 8,7 milyar dolar ile BSC’de DeFi’yi domine ediyor. DappRadar’daki DeFi teminatı açısından üçüncü en büyük zincir, 2,7 milyar dolarlık kilitli Polygon.

Buna ek olarak rapor, NFT’lerin Ağustos ayında toplam 5.2 milyar dolarlık işlemle rekor hacimlere ulaştığını belirtiyor. Ethereum blok zincirindeki tüm hacmin %90’ı ile NFT sahnesindeki baskın ağ olarak karşımıza çıkıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar