reklamı kapat

Darenta Tokenlerini Uluslararası Pazara Taşıyor

09:12
14 Kasım 2017

Kişisel otomobillerin kiralanması için tasarlanan araç paylaşma platformu Darenta, ProducToken (PROD) olarak bilinen tokenlerinin ICO’su için hazırlanıyor. Token ön satışı 15 Kasım 2017 tarihinde başlatılacak.

Darenta; Moskova üzerinden yönetilen ve başarılı bir şekilde devam eden, bünyesinde 1000 otomobili ve 100 farklı şehirden 5000’den fazla kayıtlı kullanıcıyı içeren bir teşebbüstür. Şirket kullanıcılarına kişisel otomobillerini, ekstra gelir kaynağı haline dönüştürerek, daha etkili kullanma olanağı sağlıyor. Araba sahipleri araçlarını kullanmadıklarında onları diğer kullanıcılara kiralayabiliyorlar. Katılım koşullarına göre bütün araçların, öncelikle kapsamlı bir sigorta poliçesine (Kasko gibi) sahip olmaları gerekiyor. Daha sonra sigorta, platform tarafından sağlanıyor.

Darenta token satışıyla (ICO); sunduğu hizmeti herhangi bir kontrolcü otoriteye bağlı olmaksızın merkezsiz ve bağımsız bir şekle dönüştürmeyi hedefliyor. Kullanıcıların beğenisine sunulan yeni platform geri bildirim ve tavsiye kavramları üzerine kurulmuş diyebiliriz. Bu tavsiye ve geri bildirimler doğrultusunda kullanıcılar akıllı kontrata kaydediliyorlar. Olumsuz geri bildirim alan araç sahiplerinin kayıtları listeden kaldırılırken; olumlu geri bildirim alan kullanıcıların arama sonuçlarındaki sıralamaları yükseliyor ve sosyal ağlar üzerinden ekstra reklam olanağına erişiyorlar. Güncellenen araç paylaşım hizmeti platformu, hem kiralayan hem de müşteri için ekonomik faydalar sağlıyor.

Şirketin CEO’su Oleg Gribanov konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Bizler şimdi, hem bireysel müşterilere çeşitli hizmetler sağlayan geleneksel şirketlerle hem de araba kiralama şirketleriyle rekabet ediyoruz. Bizim iş modelimiz rakiplerimizden belirli noktalarda ayrılıyor. Biz onların sahip oldukları gibi bir araç filosuna sahip olmak zorunda değiliz ki bu durum bize, işletme masraflarını bir hayli azaltmamız konusunda oldukça yardım ediyor.”

Gribanov sözlerine şu şekilde devam etti:

“Hâlihazırda Rusya sınırları içerisinde, mukayese edilebilecek seviyede popülariteye ve güvenilirliğe sahip başka bir eşten eşe (P2P) araç paylaşım hizmeti bulunmuyor. Hizmetimizi yabancı piyasalara uzun bir zaman önce tanıttık ve kendimizi orada aktif bir şekilde yükselttik, ilerlettik. ICO bize; esasen yeni bir hizmeti piyasaya tanıtma, kullanıcı tabanımızı genişletme, işletmemizi modern hale getirme ve yeni ekonomik avantajlarımızı token sahipleriyle paylaşma imkan ve olanaklarını sağlayacak.”

Şirket satış için 69 milyon PROD token sunuyor. Projenin gerçekleştirilebilmesi için toplu satış esnasında toplanması hedeflenen miktar ise 67,200,000 $ olarak ifade edildi.

Bahsi geçen tokenler şifrelenecek ve şu işlevleri yerine getirecek: Kullanıcılar kendi otomobillerini tokenler karşılığında kiralayabilecekler ve kiracılar da bu tokenleri araç kiralamak için kullanabilecekler. Kullanıcılar tokenleri aynı zamanda, araç paylaşım ücretinde %50’ye varan indirim edinmek için kullanabilecekler. Üstelik token sahipleri eğer isterlerse, tokenlerini farklı ülkelere seyahat etmek için dahi kullanabilecekler. Ayrıca müşteriler; kiralama işlemi tamamlandıktan sonra geri bildirimler yaparak ya da konuyla ilgili gönderi paylaşarak ve kendi profil sayfalarında şirketin reklamına yer verme gönüllülüğü sergileyerek de token elde edebilecekler.

Darenta PROD tokenlerin ön satışı 15 Kasım’da başlayacak. Satış devam ederken 7 Aralık tarihinde ICO öncesi evresine geçiş gerçekleşecek. Esas ICO 31 Aralık tarihinde başlatılacak ve 31 Mart 2018 tarihine kadar devam edecek.

ICO, şirket ve projesi hakkında detaylı bilgilere erişmek için ICO websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun