reklamı kapat
  • BTC  :  34.032,39 ₺
  • ETH  :  2.091,97 ₺
  • BCH  :  3.929,64 ₺
  • XRP  :  2,53 ₺
  • BTC 34.032,39
  • ETH 2.091,97
  • BCH 3.929,64

Darcrus: İş Dünyasını Merkeziyetsiz Yapabilir Mi?

20 Kasım 2016
  • Coin TürkCoin Türk

Blockchain, altında yatan teknoloji ile modası geçmiş iş modellerini geliştirebilir, sahip olduğu şeffaflık ve değişmezlik sayesinde merkeziyetsizliği getirerek yeniden düzenleyebilir. Ancak blockchain yeni ve deneysel bir teknoloji olarak, dağıtık hesap defteri temelli sistemi ve bu alanda yetişmiş yeterli uzman olmamasından kaynaklanan sıkıntılar yaşıyor. Bu durum, Darcrus sayesinde değişmek üzere; çünkü firmaların bu yeni dijital devrime uyum sağlamaları için Darcrus girişimi en iyi kalitede uygulamalara (dapps) odaklanıyor.

darcrus-transparentDarcrus projesi Waves platformu açılıncaya kadar NXT platformunda sunulan DAR token’ları üzerinde kurgulanmış. Darcrus token’ları kitle fonlama sonrasında Waves platformunda olacak.

DAR token’ları kullanıcılarına “Proof of Holding” sistemi ile ödül dağıtılmasına imkan veriyor. “Proof of Holding, DASH (ve benzeri) masternode ödemeleri ile pay ödülü verecek”. Ödül programı NXT & Waves sistemi üzerinde veya borsalardan geri alım programı ile olacak. DAR token kullanıcılarının ödülleri sadece Darcrus yazılımı satışı ve firmalara merkeziyetsiz uygulama danışmanlığından gelmeyecek. Bunun yanında Darcrus ve Sigwo Teknolojisinin kurucusu Steven Grove tarafından yönetilen SIGFARM madencilik operasyonlarından da ödül dağıtılacak.

Şirketlere veri yönetimi ve güvenliği için üstünlük sunan merkezi olmayan “dAppsheet” ismiyle anılan uygulama (dapp) ilk oluşturulan yazılım olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulama şirketin yapısının blockchain bazlı sisteme aktarılmasını sağlıyor, şirketin tüm takip, faturalama veya servis uygulamalarının ihtiyaçlarını karşılıyor.

dAppsheet; gerçek zamanlı olan çoğaltma, sunucu veya IT hizmetlerinden kaynaklanan maliyetli sorunlarda daha fazla zaman ve efor alan modası geçmiş SQL sunucu yapısının yerine geçiyor. dAppsheet sisteminde her lokal ofis diğer ofisler için hata düzeltici olarak çalışıyor, ek güvenlik veya düzenleme gereklilikleri için bir opsiyon olsa da ofis dışı bir depolama sistemine de imkan veriliyor.

Düğümlerde (ofis dışı düğümler dahil) saklanan bilgi sabit. Bunun anlamı şirket çalışanları dahil hiç kimse (IT sorumlusu, yöneticisi veya CEO) dAppsheet teknolojisini kullanırken şirketin dappında yer alan veriyi değiştiremiyor. Bu blockchain sisteminde verinin şeffaf ve güvenli kalmasını sağlıyor.

Aslında dAppsheet ve  Darcrus un en iyi avantajı, şirketlerin bu geçişi tamamlamak için kaynaklara veya özel bilgi ve deneyime ihtiyaç duymaması. Çünkü Darcrus bu sistemi uygulamak için şirketlere ihtiyacı olan danışmanlığı vermeyi planlıyor.

dAppsheet uygulamasının hizmete sunulması için tarih Mayıs 2017 olarak belirlendi. Ancak Darcrus topluluğunun bir parçası olmak isteyen herkes yarın başlayacak olan ICO (initial coin offering) kitle fonlama etkinliğine katılabilecek.

Darcrus ICO’su 21 Kasım’da başlıyor ve 3 hafta sürecek. İlk yatırımcılar ICO süresince azalarak devam edecek olan ilk gün bonusu olan %50’den faydalanabilecekler. Darcrus topluluğunun ödül programlarına katılabilirsiniz ve en son haberleri buradan (Slack, forum veya blog) takip edebilirsiniz.

ETİKETLER
loading...