Curve DAO Token Nedir?

CRV, Curve platformunda zaman ağırlıklı oylama ve değer arttırma mekanizmalarına sahip bir token’dır.
14:20
18 Ağustos 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

14 Ağustos 2020 tarihinde piyasaya sürülen Curve DAO Token (CRV), Curve platformunda zaman ağırlıklı oylama ve değer arttırma mekanizmalarına sahip bir token’dır.

Curve Coin Nedir?

Curve, Ethereum Blockchain’inde inşa edilen ve stablecoin’lerin düşük maliyetli ve verimli  alım satımına izin veren merkezsiz bir borsa likidite havuzudur.

DAO kontrolü ve ücret yakma ile birlikte CRV, Curve Finance’ta sağlanan likidite üzerinden CRV ödüllerinin artırılması için kilitlenebiliyor. Yapılan açıklamalara göre oy kilitleme ile ulaşılabilen maksimum çarpan 2.5 olarak belirlendi ve maksimum desteğe ulaşılabilmesi için ne kadar CRV kilitlenmesi gerektiği konusunda göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta bulunuyor.

Platformun açıklamalarına göre Likidite göstergesi, kazanç ağırlığının ne kadar olduğunu hesaplıyor ve kullanıcılar CRV’leri kilitleyerek ödül oranını 2.5 katına kadar çıkarabiliyor.

Daha basit bir anlatımla platformda oy kullanabilmek için CRV kilitlenmesi gerekiyor ve kilitleme süresi ve miktarı arttıkça, kazanılacak CRV miktarı da artıyor.

Bunların yanı sıra aslında CRV’nin planlandan daha erken bir şekilde ve anonim bir topluluk üyesinin girişimi ile piyasaya sürüldüğünü belirtmekte de fayda var. Merkeziyetsiz finans (DeFi) projesi Curve’un ürünü olan DAO ve yönetim token’ı CRV, anonim bir geliştiricinin resmi ekibin bilgisi olmadan sözleşmeleri dağıtılması sonucu planlanandan önce piyasaya sürülmüş oldu.

Bu haberin ardından açıklamalarda bulunan resmi ekip ise yaklaşık 7 saat sonra durumu onayladı ve lansmanın resmi olduğunu duyurdu. Ekibin açıklamalarına göre dağıtım tamamen doğru kod, doğru veri ve doğru yönetici anahtarları ile gerçekleştirildi.

CRV Coin Nedir?

En başta da belirtildiği gibi CRV, Curve platformunda zaman ağırlıklı oylama ve değer arttırma mekanizmalarına sahip bir token’dır. CoinMarketCap verilerine göre henüz çok yeni olan token’ın 1.757.572 USD gibi bir piyasa değeri bulunuyor ve Curve token piyasa hacmi bakımından 964. sırada yer alıyor.

Crv coin grafikleri incelendiğinde ise kripto para biriminin hızlı bir düşüşle piyasadaki yerini aldığını belirtmekte fayda var. CRV coin piyasaya çıktığı tarih olan 14 Ağustos 2020’de 60,50 dolar ile rekor kırarken yazının yayına hazırlandığı sırada 3,53 dolardan işlem görüyor.

Bunların yanında platformun açıklamalarına göre 3.03 milyar CRV coin; %62’si likidite sağlayıcılara, %30’u hissedarlara, %3’ü iki yıllık hak sahibi çalışanlara ve %5’i topluluk rezervlerine olmak üzere dağıtılacak. CoinMarketCap verilerine göre ise şu anda dolaşımda 498.241 CRV bulunuyor.

Curve Coin Yorum

Curve token’ın ilk piyasaya sürülmesinin sansasyonel olması, CRV coin yorumlarına ilk başta negatif yansıdı. Aslında bu negatifliğin etkisi de fiyatlarda kendisini gösterdi. Ancak bunun yanı sıra CRV token’ın bir DeFi token’ı olması, şu anda DeFi ekosistemi yükselişte olduğu için toparlayacağı yorumlarını da beraberinde getiriyor.

Bunların yanı sıra CRV coin’in Binance’de listelenmiş olmasının da fiyat için önümüzdeki günlerde pozitif bir etki yaratabileceği yorumlarının yapılmasına sebep oluyor.

Curve Coin Nasıl Satın Alınır?

Dünyanın en yüksek alım satım işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance‘den Cureve Coin’i güvenle ve hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar