reklamı kapat

CREDITS CEO’su İle Gerçekleştirdiğimiz Özel Röportajı Kaçırmayın

3 Aralık 2017
  • Coin TürkCoin Türk

Kullanıcılarına oldukça hızlı işlemler sunmayı vadeden açık kaynaklı blockchain platformu CREDITS’in CEO’su Igor Chugunov ile CoinTürk olarak özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportajın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz. Proje hakkındaki detaylı bilgilere daha önceki makalemizden erişebilirsiniz.

Kimsiniz? Kendinizden ve sektördeki tecrübelerinizden bahsedebilir misiniz?

Igor Chugunov: Kendimi bir bankacılık uzmanı olarak tanımlıyorum. Ayrıca bankacılık ve kredi alanlarında sunulan finans ve internet hizmetlerinin, oluşturulması ve geliştirilmesinde dikkate değer bir deneyime sahibim.

Evgeny Butyayev projenin teknik müdürü ve finans sektöründe on yıllık deneyime sahip bir geliştiricidir. Kendisi son üç yıldır Polonya merkezli şirket SRI Infotech için, blockchain teknolojileri geliştiriyor.

Valentin Antonov ise ekip liderliğine layık görüldü. Finans ve bankacılık sistemleri geliştirmede on yıllık bir deneyime sahip. Üstelik son birkaç yıldır Ethereum’un gelişimini yakından takip ediyordu ve sistemin sorunlarına odaklanıyor, aşırı yüklenmenin olduğu durumlarda işlemleri uygun hale getiriyordu. Şimdi ise düşüncelerini CREDITS’e uyguluyor.

Kripto paralar hakkında engin bilgi birikimine sahip olan ve mevcut teknolojileri geliştirme hayalleri kuran geliştiricileri işe aldık. Büyük şirketlerin kripto paraların boş bir uğraş olduğuna yönelik inancına karşın CREDITS ekibi, onların büyük bir gelecek vadettiğini herkese ispatlamak istiyor. İşte tam da bu yüzden; dünyadaki hiçbir bankanın sunamayacağı komisyon oranıyla ve işlem hızıyla gerçekleşecek binlerce dolar değerinde işlemler için, önemli bir finansal araç inşa etme hedefini belirledik. Üstelik insanları bir ekipte birleştirecek ve projenin gelişimi için yatırımlar elde edecek bir ekip lideri ve müdüre sahibiz.

Credits projesi nedir? Nasıl Çalışır?

Igor Chugunov: Bitcoin, Lightcoin ve diğer kripto paraların bazıları, işlemlerin onaylanması için karmaşık bir sistem kullanır ve muhtemel en iyi çözümü güçlükle sunar. Tam bir blockchain yüzlerce gigabyte alır ve tabi ki bu etmen işlemlerin onaylanma hızlarını artırmaz.

Bizim sistemimiz, “Registry” adı verilen, geliştirilmiş ve en uygun hale getirilmiş bir blockchain kullanır. Bunun ile klasik blockchain arasındaki temel farklılık, her bloğa benzersiz bir numara verilmesidir.Hızlı senkronizasyon yalnızca bu numara ile uygulanır. Gerekli bloklar ihtiyaç duyulması halinde diğer node’lardan yüklenir. Ayrıca kısıtlı şifre çözme de, projeyi hızlandıran onaylama için gerçekleştirilir. Bu bahsettiğim ile birlikte diğer etmenler, verinin sıkıştırılmasına imkan tanır. Bu da CREDITS ağında bulunan node’lardaki boşlukları %90’a kadar artırır. CREDITS bütün yönleriyle otonom olan ilk blockchain platformudur. CREDITS ile blockhain içerisinde gerçekten bağımsız ve merkeziyetsiz hizmetler oluşturmak mümkün olacak. Ayrıca bunu, yeni geliştirilen özelliklerden dolayı akıllı kontratlar bünyesinde gerçekleştirmek de mümkün hale geliyor.

Bunu bizim için biraz daha anlatır mısınız? Credits’in ardındaki düşünce nedir? Teknolojinizi tanımlar mısınız?

CREDITS, otonom akıllı kontratları ve dahili bir kripto parayı içeren açık kaynaklı bir blockchain platformudur. Platform, kendi kendisini yöneten akıllı kontratları ve kamusal veri kayıtlarını kullanan blockchain sistemleri için hizmetler üretmek için tasarlandı.

Yapılan testler ve hesaplamalar CREDITS’in saniyede bir milyona kadar işlemi yerine getirebileceğini ispatlıyor. Bu da paranın bakiyenizden derhal düşüleceği ve gönderilen hesaba nakledileceği anlamına geliyor.

Üstelik bir işlem en fazla 3 en az 0.01 saniye içerisinde gerçekleştiriliyor. Bu tamamen internet bağlantı hızına bağlı. Düşünün ki bir mağazadasınız ve QR kodunu telefonunuza okutuyorsunuz; ödemeniz anında onaylanıyor. Bir işlemin masrafı yaklaşık olarak %0.001 Amerikan doları. Bu oldukça sıra dışı bir komisyon oranı. Bankadan bankaya standart bir kredi kartı ile yapılan bir transfer işlemi %0.5’ten %2’ye kadar tutabilir. Sunduğumuz güvenli ve ucuz transferler, finansal konularda bize danışan bazı Amerikan ve Japon merkezli şirketlerin dikkatini çekti ve platformun deneme versiyonunun piyasaya sürülmesini merakla bekliyorlar.

Ayrıca arşivleme sistemlerini, ağdaki bütün işlemler ile ilgili onlarca gigabyte’lık verilerin yeniden yüklenmesini önleyen blockchain’e yerleştiriyoruz. Böylece CREDITS’i yalnızca kendi bilgisayarınızdan değil bütçe dostu akıllı telefonlardan ya da akıllı saatlerden ve diğer aygıtlardan kullanmak mümkün oluyor. Akıllı telefonunuzu kullanarak bir kahve makinesinden kahve satın aldığınızı, ödemeyi kısa bir süre içerisinde rahatlıkla gerçekleştirdiğinizi hayal edin.
Klasik Merkle ağacı ( blockchain’in bütünlüğünü ve aslına uygunluğunu onaylayan bir yöntem) tarafından geri çevrildik ve böylece Registry’nin pek çok defa daha hızlı çalışmasına olanak sağlayan kendi algoritmamızı geliştirdik.

Biraz da ICO hakkında konuşalım… ICO ne zaman başlayacak ve nasıl işleyecek?

Ön satış 15 Aralık tarihine kadar sürecek ve ICO önümüzdeki Ocak ayında gerçekleşecek. İlk kullanıcıları Mart ayında kaydetmeyi planlıyoruz ve tam teşekküllü en son versiyonu geliştirmeye, projeyi ilerletmeye sürekli devam edeceğiz. Herhangi birisi kurulan altyapıyı test edebilir. Altyapı websitede yer alıyor ve gelişim için büyük fırsatlar doğuruyor. Projeye 2016 yılında başlamamızdan dolayı, platformu sergileyen modeller hazır ve deneme versiyon yakında geliyor. Kullanıcılarımızı tatmin edebileceğiz.

1 milyar token üreteceğiz ve 15 ile 20 milyon dolar toplamayı planlıyoruz. Şunu da ifade etmek isterim ki en güvenli yatırım algoritmasını sunduk. Blockchain sektöründe iyi bilinen uzmanlar tarafından bloke edilmiş paraya erişim sağlayabilmek için mükemmel sonuçlar sergilemeliyiz. Toplanan paranın yalnızca yarısı uygulamalar ve piyasaya sürme için tahsis edilecek; paranın kalanı, tam teşekküllü ürünün piyasaya çıkışı üzerine kullanılabilecek. Kurucuların tokenleri en az bir yıllığına, gelişim ya da yürütme için ayrılan tokenler ise iki yıllığına bloke edilecek.

Tokenleri şu şekilde dağıtacağız: %20’si yürütme faaliyetleri için, %60’ı ICO için, %15’i kurucular, %2’si bonus ve %1’i de danışmanlar için harcanacak. Yürütme ile ilgili tokenlerin bir yıllığına bloke edileceğini ifade etmek gerekiyor. Bu tokenlerin yarısı 2019 Ocak ayında, diğer yarısı ise 2020 Ocak ayında kullanılabilecek. Harcanmayan bütün tokenler silinecek.

ICO gerçekleşirken ETH’lerin birazının bloke edilmesi, blockhain sektöründeki dört güvenilir kişinin onayıyla gerçekleşti. ICO için planlarımız ise şu şekilde:

– Projenin geliştirilmesi için en fazla 10 milyon dolar kullanmak. Bu toplanacak fonun neredeyse yarısına karşılık geliyor.
– Platformun deneme versiyonu piyasaya sürüldükten sonra %30 civarı bloke edilecek.
– Kalan fon (%20) ilk piyasaya çıkışa kadar bloke edilecek.

Hedefiniz nedir? Okuyucularımıza gelecek planlarınızdan bahseder misiniz?

Platformu daha güvenilir kılmak için belirli güncellemeler yayınlayacağız. CREDITS’in kullanıcı desteği bizim için önceliğini sürdürecek.

Ek hizmetler kullanıcıların sistemi daha rahat kullanmalarını sağlayacak. Gelecek Mayıs ayında platformun deneme versiyonunu yayınlayacağız ve yeni kullanıcılar kazanacağız. Blockchain startupları ve finansal teknolojiler ile ilgili konferanslara sık sık katılıyorum. Böylece blockchain yenilikleriyle ilgili birinci elden bilgi toplama fırsatına sahip oluyorum. Ayrıca bu yenilikleri uygun bir şekilde projemize uygulama imkanına erişiyorum ve insanlara CREDITS projesinden bahsediyorum.

Platform dahilinde; diğer harici sistemler üzerinden katılım ihtiyacı olmaksızın yürütebileceğiniz, tamamen otonom ve bağımsız hizmetler oluşturmak mümkün olacak.

Blockchain teknolojisinin; finans ve kredi hizmetleri, alım satım, eczacılık, kimlik tespiti, borsa ve nesnelerin interneti ile ilgili hizmetler ve daha nicesi için uygun olduğu inancındayız.

Son olarak, kullanıcılarınız için herhangi bir mesajınız var mı?

Amacımız; finansal sektör için çözümler ve nesnelerin internetinin gelişimi için uygulanabilir, hızlı ve düşük maliyetli blockchain sistemleri sunan bir numaralı platform haline gelebilmektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER