ConstitutionDAO Coin Nedir?

12:19
23 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

ConstitutionDAO , Amerika Birleşik Devletleri Anayasası’nın orijinal bir kopyasını almak için Kasım 2021’de kurulmuş, merkezi olmayan bir özerk kuruluştur (DAO).

ConstitutionDAO (PEOPLE) Nedir?

Grup, Ethereum’da 47 milyon dolar topladı ancak Sotheby’s müzayedesinde 43,2 milyon dolarlık bir teklifi kaybetti. ConstitutionDAO organizatörleri, daha yüksek bir teklif vermiş olsalardı, eseri korumak, sigortalamak ve taşımak için yetersiz finansmana sahip olacaklarına inanıyorlardı. Organizatörler, katkı paylarını ve Ethereum ücretlerini iade edeceklerini söylediler

Bloomberg News, ekibin çabalarının DAO’nun gücünü gösterdiğini, insanların bir şeyler satın alma, şirketler kurma, kaynakları paylaşma ve kar amacı gütmeyen kuruluşları yönetme şeklini değiştirme potansiyeline sahip olduğunu yazdı.

Öte yandan daha açık bir anlatım ile ConstitutionDAO, 11 Kasım’da, bir grup kripto meraklısının, 19 Kasım’da Sotheby’s müzayedesinde satılacak olan ABD anayasasının nadir bir kopyasının satın alınmasını sağlamak için ortak bir fon toplama hedefiyle Zoom’da bir araya gelmesiyle kuruldu.

Açık artırma beklentisiyle DAO, 17.000’den fazla bağışçıdan 45 milyon dolardan fazla ETH topladı, ancak uzun vadede, açık artırma sırasında kripto karşıtı Citadel CEO’su Ken Griffin’e karşı kaybettikten sonra anayasa kopyası güvence altına alınamadı.

Birkaç analistin tahminlerine göre, anayasayı güvence altına almak için yeterli kaynağa sahip olmasına rağmen, DAO bunu yapamadı. Çünkü neredeyse bir milyon dolarlık katkı payı, işlem ücreti ve hatta daha fazlasını ödeyeceklerdi.

Müzayedede kaybettikten birkaç gün sonra, DAO platformu kapattığını duyurdu ve tüm bağışçıların, katkıda bulunduklarında aldıkları PEOPLE token’ları karşılığında Ethereum iadelerini talep edebileceklerini söyledi. Coinmarketcap verilerine göre, PEOPLE kapanış anında yaklaşık 0,004 dolar değerindeydi.

Dune Analytics’ten alınan veriler ayrıca, toplam 4.565.078.206 PEOPLE token arzının yaklaşık %55.28’inin zaten iade edildiğini gösteriyor.

Buna ek olarak yapılan açıklamalara göre belge için yapılan teklif başarısız olduğundan, PEOPLE tokeni artık tarihsel öneme sahip bir DAO hareketini de temsil ediyor.

PEOPLE Coin Yorum

Projenin başarısız olması sebebiyle her ne kadar bazı isimler ConstitutionDAO’ya mesafeli yaklaşsa da Binance listelenmesi ile birlikte PEOPLE token yeniden popüler hale geldi.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada 0,1522 dolardan işlem gören ConstitutionDAO Coin’in 24 saatlik işlem hacminin 1,033,460,217 USD olduğu görülüyor. Ayrıca PEOPLE Coin, 21 Kasım 2021’de 0,00070 dolar ile dip seviyeyi görürken 23 Aralık 2021’de de 0,1852 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdı.

Bunlara ek olarak şu anda dolaşımda 5.05 milyar PEOPLE bulunuyor ve PEOPLE Coin maksimum arzının 6,790,819,656 PEOPLE olduğu ifade ediliyor.

ConstitutionDAO Coin Nasıl Alınır?

PEOPLE Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

PEOPLE Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından PEOPLE Coin’in işlem gördüğü Binance Coin (BNB), BUSD, Tether (USDT)  ve Bitcoin (BTC) PEOPLE işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar