X

Coinshares, FCA’in Teklifini Kabul Etmiyor

Coinshares’e göre kripto para ETN’lerinin yasaklanması için yeterli kanıt yok...
18:00
24 Eylül 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre İngiltere Finansal Yönetim Otoritesi (FCA), kripto para ETN’lerini (exchange-traded notes) yasaklamayı teklif etti. Ancak İngiltere merkezli bir kripto para platformu olan Coinshares bu teklifi kabul etmediğini açıkladı.

Yetersiz Kanıtlar

23 Eylül tarihli bir açıklamasında Coinshares, FCA’in kripto para ETN’lerinde yasak uygulamak için yeterince kanıt sunamadığını ifade etti. Bunun yanında şirket müşterilerini bu tür bir yasak gelmesi durumunda artık bu ürünleri sunamayacakları yönünde de uyardı. Şirket konuyla ilgili yaptığı açıklamalara şunları ekledi:

FCA’in önerilen yasağı haklı çıkarmak için yeterli kanıt sağlayamadığına inanıyoruz. Düzenleyiciler görüşmelerinde, taleplerini ve isteklerini karşılayabilmek için kendilerine uygun olan kısımları alıp çıkarıyor. Ayrıca FCA, ETN’lerin hangi konularda zararlı olabileceğini açıklamak için de çaba harcamıyor.

ETN’ler, bir kurum tarafından vade sonuna kadar elde tutulabilen ya da alınıp satılabilen teminatsız bir varlık sınıfı olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan Coinshares müşterilerini dilekçe yazıp imzalayarak doğrudan düzenleyici organa posta yoluyla ya da e-mail yoluyla ulaştırmaya ve bu teklife itiraz etmeye çağırıyor. Konuyla ilgili ise şu ifadeleri kullanıyor:

Dilekçe göndererek bu tekliflerle mücadelede bize destek vereceğinizi umuyoruz. FCA, bu önlemleri protesto etmek için ne kadar fazla dilekçe alırsa bu önerileri yeniden gözden geçirme ve vazgeçme ihtimalleri de o kadar artar.

İngiltere ve Kripto Yatırımları

Her ne kadar FCA kripto para ETN’lerini yasaklamayı düşünüyor olsa da İngiltere’de kripto para yatırımı yapanların sayısı azımsanacak gibi değil. Daha önce ortaya çıkan bir araştırmada İngiltere’de maddi durumu iyi olan kişilerin %320’sinin kripto yatırımı yaptığı ortaya çıkmıştı.

Bunların yanında Bank of England‘ın Başkanı Mark Carney Ağustos sonunda yaptığı açıklamalarda Facebook’un kripto para projesi Libra’nın doların yerini alabileceğini dile getirmişti. Konuyla ilgili detayları burada sizlerle paylaşmıştık.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar