X


Coinbase Bu Şirketi Satın Alıyor! Borsaya Yeni Özellikler Gelecek Mi?

Coinbase müşterileri yeni özelliklere hazırlıklı olsun! Coinbase büyük bir adım attı.
12:20
13 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD borsalarında listelenen en büyük kripto para borsası olan Coinbase önemli bir adım attı. Kripto türevlerinde vadeli işlem borsası olan FairX, Coinbase tarafından satın alınacak. Peki bu kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlayacak, anlaşmanın detayları neler?

Coinbase ve FairX

Coinbase Global Inc., kripto türevlerine genişleme yolundaki en büyük adımında vadeli işlem borsası FairX‘i satın alıyor. Zaten ABD düzenleyicilerine kayıtlı olan firma, Coinbase‘e bir türev piyasasını kurmak ve çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu avantajı sağlayabilir. Anlaşmanın şartları henüz açıklanmadı.

Hareket, Coinbase‘in ABD’de kripto türev ürünleri sunması önemli bir başlangıç olabilir. Şirket geçtiğimiz yıl daha fazla kripto parayı bünyesinde listelemek için onay süreçlerini geliştirmiş ve 2021 yılında 80’i aşkın altcoin listelemişti.

Coinbase Türev İşlemleri

Şu anda, yalnızca bir avuç borsa ABD’li yatırımcıların Bitcoin ve Ethereum vadeli işlemlerini yapmasına izin veriyor. FTX.US, benzer bir amaçla geçtiğimiz Ağustos ayında LedgerX’i satın almıştı. Yakın zamanda Matt Damon’ın oynadığı ve sinema salonlarında ve futbol oyunlarında yayınlanan bir reklam kampanyası başlatan Cryptocom, geçen yılın sonlarında perakende türev platformu Nadex‘i de satın aldı.

Coinbase Çarşamba günkü bir blog yazısında, “Şeffaf bir türev piyasasının gelişimi, herhangi bir varlık sınıfı için kritik bir dönüm noktasıdır ve bunun hem perakende hem de kurumsal yatırımcılar için kriptoekonomiye daha fazla katılımın kilidini açacağına inanıyoruz” dedi. Yani yakın zamanda ABD borsalarında listeli bir şirket olan Coinbase, müşterilerine vadeli işlem olanağı sunacak.

FairX, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) kayıtlı belirlenmiş bir sözleşme piyasasıdır (DCM), yani ABD’de vadeli işlem ürünleri sunmasına izin verilir. Coinbase ayrıca ABD’deki türev platformlarını denetleyen kendi kendini düzenleyen bir kuruluş olan Ulusal Vadeli İşlemler Birliği’ne de başvuruda bulunuyor.

FairX, 2020’nin sonlarında düzenleyici onaylar aldıktan sonra Mayıs 2021’de borsasını başlatan nispeten genç bir vadeli işlem platformudur. ABN AMRO, Wedbush, Virtu Financial ve bir avuç kurumsal şirketle de ilişkileri vardır.

Fairxcom, 2019’da kapanan Fairx.io’dan farklıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar