Çinli Dev Holding Kripto Para Adımı Atıyor

Çin’in en büyük şirketlerinden biri olan Tencent, kripto para birimlerini araştırmak üzere bir ekip oluşturdu.
15:00
26 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

460 milyar doları aşan piyasa değerine sahip olan Çinli holding Tencent‘in dijital para birimlerini araştırmak için bir ekip oluşturduğu iddia ediliyor.

Çin basınında çıkan haberlere göre Tencent mevcut çalışanlarına, dijital para araştırma ekibine başkanlık edecek birini aradığını söyledi ve şirket içi bir çağrı yaptı. Yapılan açıklamalara göre ekip, Tencent’in ödeme kolunun bir parçası olacak ve şirketin ödeme işini daha da geliştirmeye odaklanacak.

Öte yandan yapılan açıklamalarda bu ekibin “şirketin ödeme stratejisi düzenini ilerletmeye ve ödeme işinin uzun vadeli sağlıklı gelişimini sağlamaya” yardımcı olacağı belirtildi.

Çin’in Planları Desteklenecek

Çin mobil mesajlaşma devi WeChat‘in de sahibi olan Tencent’in, merkezi hükümetin Shenzhen kentindeki pilot dijital para planını destekleyeceği bildirildi. Öte yandan Çin’in merkez bankası, Tencent’in piyasaya sürülecek olan dijital Yuan’ı alan birkaç şirketten biri olacağını ifade etmişti.

Bunların yanında Tencent kripto para birimleri ile ilgili bir ekip kurma planlarının yalanlamadığı gibi detaylı bir açıklamada da bulunmadı. Ayrıca detaylı bilgi paylaşılmadığı için ne gibi sistemsel gelişmeler yapılabileceği de net değil

WeChat Pay

Tencent’in WeChat Pay uygulaması zaten her ay 900 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan dünyanın en büyük ödeme işlemcilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. WeChat’in rakibi olan Alibaba’nın AliPay’ında 500 milyon aktif kullanıcı bulunurken, Apple Pay’ın dünya çapında 125 milyondan fazla kullanıcısı var.

Bunalrın yanında Tencent, kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisi konusunda aktif bir oyuncu olmuştur. Şirket 2017’den beri üç Blockchain whitepaper’ı yayınladı. En son yayınlanan whitepaper, Facebook liderliğindeki Libra projesinin mevcut dijital ödeme sistemleri için nasıl ciddi riskler oluşturacağını açıklamıştı.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar