Reklam

Çin’in Güvenlik Duvarı Önemli Ethereum Uygulamasına Erişimi Engelliyor!

Çin, Etherscan'a olan erişimi durdurdu.
08:00
4 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hükümet tarafından vatandaşların Google ve Facebook gibi sitelere girmesini engelleyen Çin’in büyük internet güvenlik duvarı yakın zamanda Ethereum (ETH) blockchain ağının önemli bir uygulaması ve ağ gezgini olan EtherScan‘ı engelledi.

Kar amacı gütmeyen bir gözlem kurumu olan GreatFire’ın ortaya attığı iddiaya göre Çin 2019 yılının Ekim ayında popüler ETH blok tarayıcılarını engellemeye başladı ve 3 Aralık tarihi itibariyle Çin içerisindeki IP adreslerinden uygulamaya olan erişim durdu.

EtherScan’dan Açıklama Geldi

Etherscan’in ilk başlarda durumdan haberdar olmadığı ancak gün sonuna doğru durumun farkına vardığı bilinmekte. Firma CEO’su Matthew Tan konu hakkında yaptığı açıklamada durumu aslında daha engel olmadan fark ettiklerini ve engelleneceklerine dair spekülasyonlar olduğunu da ifade etti. GreatFire’ın verilerine göre ise Etherscan 17 Ağustos 2019 tarihine kadar herhangi bir engel ile karşılaşmıyordu.

Ethereum’un blok gezgini 29 Ekim 2019 tarihinde ise tamamen bloklandı.

Bu temel olarak Ethereum‘a yönelik bir hamle olsa da, ağın diğer gezginleri hala kullanılabilmekte. Örnek vermek gerekirse Etherscan’ın yerele indirilmiş bir versiyonu olan cn.etherscan.com da hala Çin’in erişimine açık. Buna ek olarak Etherchain, Ethplorer ve MyEtherWallet de Çin içerisinde kullanılabilmekte.

Bunun yanı sıra Ethereum son günlerde tutuklanan geliştirici Virgil Griffith ile gündeme gelmişti. Griffith dün tutukluluk halinin bittiği haberi ile de topluluğu sevindirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar