X


Çin’in Ağustos Ayı Kripto Para Raporu Yayımlandı, Bitcoin Düşüşte

Çin, artık geleneksel hale gelmiş aylık kripto para raporunu yayımladı.
07:00
21 Ağustos 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Çin hükümeti kripto paraların uygulama ve teknoloji bakımından değerlendirildiği aylık kripto para raporunu yayımladı.

Çin Elektronik Bilgi Sektörü Geliştirme Araştırma Enstitüsü ve Çin Yazılım Test Merkezi tarafından hazırlanan raporun hazırlanış sürecinde, Tsinghua ve Pekin Üniversitesi gibi ülkenin en prestijli eğitim kurumlarından araştırmacıların ve profesörlerin fikirleri göz önünde bulunduruldu.

Önceki raporlarda EOS listenin en üst basamağında yer almıştı. EOS ağustos raporunda da birinciliği kimseye kaptırmadı. Ethereum’un 2. sırada yer aldığı listede Bitcoin 10. basamakta kendine yer buldu.

Uygulanabilirlik ve teknoloji açısından güçlü bulunan Komodo, Nebulas, NEO, Stellar, Lisk, GXChain ve Steem sırasıyla 3-9 arası basamaklarda yer aldı ve Bitcoin’i geride bırakmayı başardı. Bitcoin – muhtemelen uzun bir işlem tarihine ve ilk kripto para ünvanına sahip olması sebebiyle – “inovasyon” kategorisinde en yüksek puanı topladı. Bitcoin temmuz raporunda hazirana göre yükselerek 7. sırayı almıştı.

Raporlarda teknoloji ve uygulama en önemli iki kategori olduğu için merkezsiz uygulamaları desteklemek için tasarlanmış akıllı sözleşme protokolleri ve Blockchain ağları daima üst sıralarda yer alıyor. “Uygulama” ile kripto paranın diğer sistemlerde uygulanabilirliği kastediliyor. Teknolojide ise ölçeklenebilirlik ve kapasite değerlendiriliyor.

104,3 ile teknoloji kategorisinde en yüksek puanı alan EOS’un PoS algoritması sebebiyle birinci sıraya koyulduğu düşünülebilir. PoS algoritması ETH ve BTC gibi diğer kripto paralara göre çok daha fazla sayıda işlem işleyebiliyor. Ancak Cardano’nun listenin 15. sırasında yer alması bu değerlendirmeyle eşleşmiyor. Zira Cardano EOS’tan sonra en yüksek piyasa değerine sahip POS algoritmasıyla çalışan kripto para.

Öte yandan EOS, Ethereum ve Stellar’ın Bitcoin’in üzerinde yer alması inovasyon ve uygulamayla açıklanabilir. 6. sıradaki Nebulas’a baktığımızda ise Nebulas’ın 6.800 merkezsiz uygulamayı ve saniyede 35 bin işlemi desteklediğini görüyoruz.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar