reklamı kapat

Çin’den Efsaneleşmiş Blockchain Uyarısı

10 Temmuz 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

South China Morning Post’un 9 Temmuz tarihli haberine göre, Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu’nun uluslararası departman başkanı, “efsaneleşmiş” Blockchain teknolojisine karşı uyarılarda bulundu.

8 Temmuz’da Şanghay’da düzenlenen 5. Fintech Bund Summit’te konuşan Fan Wenzhong, Blockchain’in “anlamlı bir yenilik” olmasına rağmen kabul görme konusunda bazı zararlara uğradığını savundu.

Fan, Blockchain teknolojisini bir “devrim” olarak nitelendirmenin yanlış olduğunu çünkü “çok girişli defter tutma” fikrinin çok uzun zamandır zaten var olduğunu ileri sürdü. Fan, “Merkezsizlik fikri yeni bir eğilim değil, bir döngü. Çünkü en eski insanlar tüm işlemlerini merkezi bir yetki olmadan yapıyordu.” sözlerini kaydetti. Ayrıca kripto para birimleriyle ilgili de şöyle konuştu:

Blockchain faydalı bir yenilik, ancak Blockchain’i kripto paralarla aynı görmek doğru değil.

Çin, kripto para birimleri karşısındaki ciddi duruşuyla biliniyor. South China Morning Post’a göre, Çin’de yurt dışı tabanlı 110 kripto para borsasına yurt içi erişim engellendi. Ayrıca polis tarafından kripto paralarla ilgili 300 dava dosyası oluşturuldu.

Öte yandan Çin hükümetinin yaptığı bir araştırmaya göre, Blockchain projelerinin ortalama ömrü 15 ay ve başlatılan projelerin yalnızca sekizi hala hayatta. Bu kasvetli analize rağmen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Blockchain’i “devrimci teknolojinin bir parçası” olarak nitelendirdi. Blockchain hakkındaki olumlu düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

21. yüzyılın başından beri küresel çapta bilimsel ve teknolojik yenilikler eşi görülmemiş derecede yükselişe geçti. Bu alanlardaki faaliyetler büyük artış gösterdi. Yeni bilimsel ve teknolojik devrimler ve endüstriyel değişimler küresel inovasyon haritasını yeniden yapılandırıyor. Böylece küresel ekonomik yapı yeniden şekilleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER