X


Çin’deki Bitcoin Üretim Havuzları Şalter İndiriyor! Sonuçları Ne Olacak?

Çin Hükümetinin aldığı kararlar Bitcoin küresel hash rate oranını olumsuz etkiliyor.
12:10
28 Haziran 2021

Çin Hükümetinin kripto para madencilerine uyguladığı baskı Bitcoin’in hash oranını 2019 Temmuz seviyelerine kadar düşürdü. Son olarak 24 ay önce 58 EH/s seviyelerini gören Bitcoin hash oranı, bugün de aynı rakamlara indi. Ay bitimine kadar bunun daha da düşmesi bekleniyor.

Bitcoin Üretim Havuzları Şalter İndiriyor

BTC.com, Antpool ve Poolin gibi en büyük havuzların neredeyse tamamı Çin merkezli olarak faaliyet gösteriyor. Bu üretim havuzlarının aylık hash kayıpları %50 seviyelerini aştı. Yani Çin hükümetinin net bir biçimde aldığı kripto madencilik kararı tavizsiz uygulanıyor. Bu kararların hash rate oranlarına etkisini aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ay sonuna kadar Çin merkezli Bitcoin ve kripto para üretiminin %90’ı duracak ve hash kayıpları daha da artacak. Ülkedeki milyonlarca ASIC madencisi çiftliklerinin elektrikleri kesildiği için bunu mecbur bırakılıyor.

Bitcoin Madenciliği Daha Az Merkezi Olacak

Elbette Çin yasaklarının olumlu yönleri yok değil, özellikle Çinli madencilerin çevrimdışı olması Bitcoin’in hashrate dağılımının küresel anlamda daha homojen olmasını sağlayacak. Yakın zamana kadar Bitcoin küresel hashrate oranının %60’ını temsil eden Çin, bunu dünyanın farklı bölgelerine dağıtacak. Yasaklarla ilgili detaylı bilgi için bu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Üstelik Bitcoin için bir süper güç tarafından yasaklanıyor olmak itici güç olabilir. Aynı zamanda düzenli olarak kripto paralarla ilgili baskılayıcı kararlar alan Çin’in (küresel hashrate gücünü kaybetmesiyle) piyasalar üzerindeki etkisi de net bir biçimde gevşeyecektir.

Bitcoin Hash Oranı Göç Ediyor

Ciddi yatırımlar yaparak kripto para üretim havuzları kuran şirketlerin şalter kapatarak bu işten vazgeçmesi elbette beklenemez. Çin yasak konusunda net tavrını ortaya koydu ve taviz vermeyeceğini açıkladı. Bu açıklamadan sonra ülkedeki madencilerin büyük kısmı hava, kara ve deniz yoluyla ASIC ve diğer madencilik cihazlarını farklı bölgelere taşıyor.

Kazakistan, Kuzey Amerika ve Paraguay hepsi Çin’den göç eden madencilere kucak açıyor. Günlük olarak 2-3 bin ASIC cihazı sadece Kazakistan bölgesine gidiyor. Hatta ülkenin en büyük ASIC üreticilerinden olan Canaan bu ülkede bir üretim ve bakım operasyonu bile kurdu.

Paraguay kripto para madencilerine teşvik yasası hazırlıyor, Teksas daha ucuz elektrik vaat ediyor ve diğer Kuzey Amerika ülkeleri daha yenilebilir enerji kaynaklarıyla Bitcoin karbon ayak izini azaltmayı hedefliyor.

Çin yasaklarının ekosistem için fayda veya zarar yönlerinden hangisinin ağır bastığını orta vadede net bir şekilde göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar