reklamı kapat

Çin Hükümetine Bağlı Medya Kanalı 2019 Beklentisini Açıkladı

Çin'in devlete bağlı medyası ayı sezonunun devam edeceğini belirtti.
18:00
7 Ocak 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Çin hükümetine bağlı medya organizasyonu Beijing News kripto para piyasası ayı sezonunun 2019’da da devam etmesinin beklendiğini rapor etti.

Çin hükümeti uzun bir süredir Bitcoin’e en uzak duran büyük ekonomilerden biri. Çin’de ICO’lar yasak, geçtiğimiz haftalarda Çin menkul kıymet token satışlarını da yasakladı. Çin yasaklamalarına rağmen her ay düzenli olarak Blockchain raporu yayımlıyor ve kripto paraları Blockchain kalitesine göre sıralıyor. Ancak yine de Çin’in kripto paralarla alakalı yapıcı bir adım attığını şimdiye kadar göremedik.

Beijing News’ün haberi de Çin hükümetinin duruşuyla doğal olarak paralel durumda. Haber içeriğinde kripto para piyasasının 2018’de “kara delik” haline geldiği ve önümüzdeki zaman içerisinde belirgin bir geri dönüşün yaşanmayacağını yazıldı. Analist Xiao Lei 2017 boğa koşusunun sürdürülebilir olmadığının açık olduğunu, piyasanın kaosa ve dolayısıyla düşüşe sürüklendiğini ifade etti. Çinli analist kripto para piyasasının sonunda sıfıra ulaşılan bir oyun olduğunu ve birileri kazanırken diğerlerinin kaybettiğini belirtti. Bu açıdan 2017 yükselişinin daha az bilgiye sahip olan acemilerin para kaybetmesine yol açarken tecrübeli yatırımcıların ceplerini doldurduklarını dile getirdi.

Şu anda genel olarak Bitcoin farkındalığının ve kripto para piyasasının bilinirliğinin ana akım medya sayesinde daha geniş kitlelere yayıldığını bu yüzden piyasaya yeni katılanların açık gözlü olduğunu belirten Lei, bazılarına göre yeni paranın kurumlar tarafından getirileceğine inanıldığını söyledi.

Öyle görünüyor ki Çin Japonya ve Güney Kore kadar kripto paraları kucaklayıcı değil. Bu yüzden Çin’den büyük girişimleri göremiyoruz. Çin vergilendirme konularında kripto paralara yeteri kadar kontrol altına alamadığı için kripto paralardan uzak duruyor olabilir. Şu anki sistem Çin’in en büyük gelir kaynaklarından biri. Eskisini terk edip yeni bir yapılanmaya gitmesi oldukça uzun zaman alabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.