X


Çin, Dijital Yuan’ın Whitepaper’ını Yayınladı!

Bir yandan kripto para birimlerini yasaklayan Çin, bir yandan da hız kesmeden dijital yuan çalışmalarına devam ediyor. 
11:30
16 Temmuz 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin bir yandan kripto para birimleri ile ilgili engelleyici adımlar atarken bir yandan da merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmalarına son gaz devam ediyor. Çin bugün dijital yuan ile ilgili bir whitepaper yayınladı ve pilot programların istikrarlı bir şekilde ilerlediğinden bahsetti. Yayınlanan whitepaper’da Blockchain’den bahsedilmemesi ise özellikle dikkat çekiyor.

Dijital Yuan Whitepaper’ı

Yapılan açıklamalara göre dijital yuan’ın piyasaya sürülmesinin bir sebebi, kripto para biriminin sunduğu avantajlardan faydalanılmak istenmesi. Buna ek olarak Çin, programlanabilirliği sağlamak için akıllı sözleşmeler kullanılacağını da dile getirdi.

Aslında Çin, her ne kadar kripto para birimlerine karşı yasaklayıcı bir yaklaşım benimsese de aslında bir CBDC geliştirdiği için Blockchain’den faydalanması bekleniyordu. Ancak Çin bunun yerine kripto para birimi kavramı ile Blockchain’i birbirinden ayırdı ve whitepaper’da Blockchain’den bahsedilmedi.

Çin ve CBDC

Çin yaptığı açıklamalarda, “Çin Halk Bankası (PBOC), dijital geleneksel para biriminin araştırılmasına ve geliştirilmesine büyük önem vermektedir. 2014 yılında dijital geleneksel para birimini incelemek için bir görev gücü kurdu ve araştırma kapsamı CBDC’nin piyasaya sürülme çerçevesini, temel teknolojileri, piyasa nasıl sürüleceğini, dolaşım ortamını ve uluslararası deneyimi kapsıyordu.” sözlerini kullandı.

Buna ek olarak yapılan açıklamalarda, 2016 yılında PBOC’nin dijital geleneksel para biriminin ilk nesil prototipini geliştiren Dijital Para Enstitüsü’nü kurduğundan da bahsediliyor. Açıklamalara göre 2017 sonunda Devlet Konseyi’nin onayı ile PBOC, dijital geleneksel para biriminin geliştirilmesi ve test edilmesi için ticari kuruluşlarla çalışmaya başladı.

Öte yandan dijital yuan araştırma ve geliştirme üzerine PBOC çalışma grubunun, CBDC sisteminin arka planı, hedefleri ve vizyonları, tasarım çerçevesi ve politika değerlendirmelerini açıklamak, ayrıca kamu yorumlarını almak için PBOC’nin konumunu netleştirmek amacıyla bahsi geçen whitepaper’ı yayınladığı da ifade ediliyor. Konuyla ilgili olarak ise, “Dijital ekonomi çağı için açık, kapsayıcı, birlikte çalışabilir ve yenilikçi bir para birimi hizmeti sistemi oluşturmak için ilgili herkesle iletişimi derinleştirmek ve onlarla el ele vermek istiyoruz.” sözleri kullanılıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar