X


Çin, BISS Borsasını Kapattı ve 10 Kişiyi Tutukladı

Çin, kripto para borsaları ile ilgili adım atmaya başladı...
14:00
24 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çinli yetkililer yerel kripto para birimi borsası BISS’in kripto para alım satım işlemlerini kapattı ve bu faaliyetlerde bulunduğu şüphelenilen 10 kişiyi tutukladı.

BISS Borsası

22 Kasım’da yerel basın kaynağı Sohu tarafından yapılan açıklamalarda Çinli yetkililerin BISS kripto para borsası ile ilgili harekete geçtiğini ifade etti. Ancak yetkililerin bahsi geçen hamle ile ilgili attığı adımların tam tarihi belirsiz.

Aynı gün, Blockchain merkezli yatırım şirketi Primitive Ventures’ı kurucu ortağı Dovey Wan, Twitter’da yaptığı açıklamalarda yerel kripto para birimi topluluğunun gelişmeyi iki haftadır bildiğini ifade etti. Ancak konuyla ilgili haberler çok sonra kamuoyuyla paylaşıldı.

Ayrıca Wan bahsi geçen Pekin merkezli borsanın dikkat çekici olduğunu iddia etti ve şu açıklamayı yaptı:

BISS, nispeten bilinen, tanınan ve yükselen bir borsa.

Öte yandan 18 Kasım’da yayınlanan bir blog göndersinde borsa, kullanıcıların para çekme sorunlarından bahsetti. Şirket ayrıca Çinli yetkililerin operasyonları durdurduğunu da doğruladı ve şu ifadeleri kullandı:

Piyasa kaynaklarına göre, BISS’in Çin’deki düzenleyici otoriteler tarafından ülkedeki sermaye kontrol düzenlemeleri ile uyumlu olmayan kullanıcılara sunduğu hizmetler hakkında yapılan bir soruşturmanın ardından kapatıldığı anlaşılıyor.

Şirket yaptığı duyuruda, yetkililerin kullanıcı çıkarlarını korumak için davayla ilgilenirken operasyonlarını durduğunu da belirtti.

Çin ve Yerel Borsalar

Bilindiği gibi son zamanlarda kripto para ekosisteminde en çok konuşulan ülkelerin başını Çin çekiyor. 22 Kasım’da bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Çin 39 kripto para borsasının kripto para birimi alım satım yasağını ihlal ettiğini tespit ettiğini açıkladı. Bahsi geçen kripto para borsalarının belirlenmesinde Çin Merkez Bankası, Çin Halk Bankası ve çeşitli bakanlıkların katılımının da olduğu ifade edildi.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar