reklamı kapat

Chainlink Tarafından Desteklenen Paradefi Oracle Network

21:16
1 Eylül 2020

Paradefi geliştiricileri, son 8 aylık geliştirme sürecinde her zaman akıllı sözleşme uygulamalarını veri açısından optimize etmenin yollarını bulmaya çalıştı. Paradefi’nin misyonu, Defi’yi erişilebilir, ölçeklenebilir ve küresel için şeffaf hale getirmektir. Chainlink’in Oracle Çözümü ile entegre olarak Paradefi, sistemde meydana gelen tüm olaylara ilişkin gerçek dünya verilerini güvenli ve doğru bir şekilde gerçekleştirecek.

Bu Oracles Çözümü sayesinde Paradefi geliştiricileri, Chainlink’ten gelen güvenilir gerçek veri akışlarına bağlanan akıllı sözleşme uygulamaları oluşturabilir. Ayrıca geliştiriciler, kredi verme açısından çözümler oluşturabilecekleri yeni kullanım durumlarını keşfedebilir.

Chainlink’in yaptığı açıklamalara göre şirket, Blockchain’de etkinleştirilmiş merkezi olmayan uygulama alanına girmek konusunda çoğu zaman büyük engellerle karşılaştı. Chainlink’in doğmasından önce de akıllı sözleşmeler değerliydi. Ancak zincir üzerindeki veriler genellikle kendi başına ilerlemekle sınırlıydı. Chainlink, devasa bir node doğrulayıcı koleksiyonuna güvenli bir şekilde, minimum veri kaynağına ve zincir dışı verileri elde etmek için kanıtlanmış oracle çözümlerine anında erişim sağlıyor.

Bir oracle, Blockchain’leri dahili olarak Blockchain dışında (zincir dışı) bulunan kaynaklara bağlayan akıllı sözleşmelere sahip bir ara yazılımı olarak tanımlanabilir. Sonrasında oracle zincir dışı verileri alır ve akıllı sözleşmenin okuyabilmesi için zincir üzerinde yayınlar. Dahası oracle, harici bir sistemin komutunu tetiklemek için, yürütmeyi ilerletmek veya akıllı sözleşmeden veri almak için verileri doğrudan akıllı sözleşmeye yönlendirebilir.

Bunların yanında özellikle Paradefi geliştiricileri, akıllı sözleşmeye güvenilir bir şekilde teslim edilen veri noktası ile herhangi bir manipülasyondan kaçınmak için birden fazla oracle node’undan ve birden çok veri kaynağından veri toplamak amacıyla Chainlink’i kullanır. Bu, uçtan uca güvenliği, dış verileri kullanan merkezi olmayan finans uygulamalarına götürüyor ve Paradefi geliştiricilerine aşağıdaki gibi büyük faydalar sağlıyor:

  • Son derece merkezsiz ve güvenli altyapı
  • Manipülasyondan arınmış yüksek kaliteli veri kaynakları
  • Uçtan uca güvenliği kullanıcılara kanıtlanmış akıllı sözleşmeler

Sonuç olarak, geliştiricilere zaman içinde test edilmiş oracle çözümlerine anında erişim sağlamak, akıllı sözleşmelerdeki merkezi olmayan finans uygulamalarının temel gelişimini hızlandıracak. Bu da yeni oracle’ların dağıtılmasıyla bağlantılı riskleri ve gecikmeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve ekosistemin Blockchain altyapısı sağlamak yerine dApp ürünleri geliştirmeye odaklanmasına olanak tanır.

Paradefi’nin Chainlink Oracle Solution kullanarak geliştirdiği ilk kullanım durumları şunları içeriyor:

  • DeFi: Paradefi, borç alanların ve borç verenlerin akıllı sözleşme algoritmasına dayalı olarak birbirleriyle etkileşime girdiği havuz tabanlı, merkezi olmayan bir kredi platformudur. Paradefi Vakfı, Blockchain teknolojisinin ilerlemesini kullanarak her kredi faaliyetinin ve prosedürünün birkaç saniye içinde kolayca güvenli bir şekilde yapılabileceği, merkezsiz bir borç alma ve borç verme platformu oluşturmayı amaçladı.
  • Merkezsiz Havuz Tabanlı Strateji: Bu, birçok engele neden olan merkezsiz bir P2P borç verme modülünün iyileştirilmesi olarak nitelendiriliyor. Hem borç verenler hem de borç alanlar bir havuz sözleşmesi ile birbirleriyle etkileşime giriyor. Böylece tüm varlıklar güvenli bir havuzda saklanıyor ve yıllık yüzde getiri (APY) teknik olarak arz ve talep tarafından tanımlanıyor. Dolayısıyla bir borç alan teminat verdiğinde, herhangi bir kredi verenle eşleşmeden anında kredi alabiliyor.
  • Geleneksel Para Likiditesi: Paradefi, geleneksel para on-ramp ve off-ramp için likidite sağlayan defi alanında öncü bir proje olarak nitelendiriliyor. Kriptodan geleneksel paralara ve tam tersi likiditenin yıllardır engel oluşturduğu ifade ediliyor. Dahası merkezsiz platformlardan gelen doğrudan likidite, vatandaşların diğer kripto platformları  ile uğraşarak dolandırılmaktan kaçınmalarına yardımcı olabilir. Bunun yanında Dapp henüz resmi olarak piyasaya sürülmemiş olsa bile, Paradefi ekibi dünya çapında 50’den fazla para birimiyle başarılı bir şekilde entegre olduğu bile.
  • Paradefi Token ve Yönetişim Token’ı: Paradefi token (PRT), ekosistemde ve ürünlerde yaygın olarak kullanılacak ve kaynak yaratma aşamasında PRT, öncü sahipler için spekülatif bir varlık olacak. Projenin geliştirilmesi için toplam fon hedefi 1 milyon doların üzerinde. Bunların yanında Dapp platformu için bir PRT havuzu oluşturuldu ve ekip, merkezi olmayan kredi platformu için toplam arzın %30’una karar verdi. Ayrıca tüm kararlar ve değişiklikler PRT sahiplerinden alınan oylarla yapılabilecek.

Bunların yanı sıra borç verme/ödünç alma havuzu tabanlı strateji ve gelecekteki türev borsası, dijital komisyon operatörü için Defi uygulamaları geliştirilmesini sağlayacak. Bahsedilen uygulamalar piyasa fiyatlarına kaynak sağlayabilir, likidite sorununu çözebilir veya merkezi olmayan Paradefi protokolünden alınan verilere dayalı sözleşmeler yapabilir.

Son olarak Paradefi’nin bu çok önemli entegrasyonu gerçek dünya verilerini ağda çalışan herhangi bir node’a getirmek açısından Chainlink’in merkezi olmayan oracle çözümünden yararlanmaya yardımcı oluyor. Yatırımcıları daha iyi finansal deneyime ve daha iyi yatırım getirisi yönetimine yönlendirmek devrim olarak değerlendiriliyor.

Paradefi’nin havuz tabanlı stratejisi ve olağanüstü DeFi özellikleri ile Paradefi, bankasız finansal yatırıma yaklaşımda devrim yaratacağından ve aynı zamanda bankaları daha iyi merkezi olmayan bir kredi platformuna evireceğinden emin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.