Chainlink Nedir?

Chainlink, akıllı sözleşmeleri gerçek dünyadan verilerle birleştirmeyi amaçlayan merkezi olmayan bir ağdır.
23:00
7 Haziran 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Chainlink (LINK) ödeme servisleri ya da Blockchain ağları gibi altyapılar arasında bağlantı kurulmasını amaçlayan merkezsiz bir Blockchain projesi olarak tanımlanabilir. Bu yazıda; Chain LINK Google, LINK coin, LINK coin yorum, LINK Coin 2020 gibi kavramlara açıklık getireceğiz.

Chain LINK Coin Nedir

Sergey Nazarov ve Steve Ellis tarafından geliştirilen Chainlink, akıllı sözleşmeleri gerçek dünyadan verilerle birleştirmeyi amaçlayan merkezi olmayan bir ağdır. Eylül 2017’de, toplam 1 milyar LINK token satışı ile 32 milyon dolar toplayan (%35’lik halka açık token satışı) bir ICO yapıldı. LINK ICO’nun ardından, LINK tokenlerinin yüzde 32’si ekosistemi teşvik etmek için düğümlere (node) aktarılmış ve yüzde 30’u geliştirme için Chainlink içinde kalmıştır.

Chainlink Nedir

Chainlink sayesinde akıllı sözleşmelerin karşılaştığı bazı temel sorunlar ortadan kaldırılabiliyor. Ethereum 2015 yılında kripto para piyasasına yeni bir değer katarak akıllı sözleşmeleri kullanıcıların hizmetine sunmuştu. Bu sözleşmeler sayesinde Blockchain artık sadece finansal işlemlerin kaydedildiği bir yer olmaktan öteye gitti. Akıllı sözleşmeler sayesinde Blockchain teknolojisi için çok sayıda kullanım alanı meydana gelmiş oldu. Ancak bir akıllı sözleşme yalnızca bulunduğu Blockchain üzerindeki verileri yönetebiliyordu.

Link Coin nedir?

Başka bir deyişle, tüm dünyaya hizmet edebilecek potansiyele sahip bir teknoloji dünyadaki birçok sektör tarafından kullanılamıyordu. Tam bu noktada Chainlink kullanıcıların imdadına koşuyor ve zincir dışı uygulama programlarındaki, veri havuzlarındaki ve buna benzer diğer kaynaklardaki verilerin sürece dahil edilmesini sağlıyor.

Chain LINK Hangi Ülkenin

Chainlink merkezsiz bir “oracle (uzman)” ağı olarak kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu cümleyi biraz daha açmamız gerekirse, Chainlink’i gerçek dünya ile Blockchain arasında çalışan bir “temsilci” olarak da nitelendirebiliriz. Başka bir deyişle Chainlink dünyadaki verileri alarak Blockchain’e entegre ediyor ve  bu verilerin akıllı sözleşmelerde kullanılmasını sağlıyor.

Chain LINK Grafik

LINK Coin yazımızın hazırlandığı sırada 4,28 dolardan işlem görüyor. Link coinmarket cap, 1,5 milyar dolarlık piyasa değeriyle LINK coinmarketcap kripto paralar listesinin 14. sırasında yer alıyor. 1 milyar LINK Coin’in 350 milyonu an itibariyle dolaşımda. Aşağıdaki LINK Coin Grafiğinden görebileceğiniz gibi Chainlink En Yüksek rekoru Mayıs 2020 tarihinde 4,80 USD’nin üzerinde bir değer ile kayıtlara geçmiş.

LINK/BTC

Kripto paralar listesinde uzun süredir ilk 20’de yer alan LINK Coin, yazımızın hazırlandığı tarihte 0,00044375 BTC’den işlem görüyor.

LINK USDT

Günlük işlem hacmi 300 milyon dolar civarında seyreden LINK Coin, LINK/USD veya LINK/USDT paritelerinde 4,30 USD’den işlem görüyor.

LINK Coin Nasıl Alınır?

Chainlink, borsalarda işlem gören ismiyle LINK Coin’i kripto para borsası Binance vasıtasıyla satın alabilirsiniz. Binance‘e bu link vasıtası ile bir kaç dakikada kolayca üye olup, Bitcoin (BTC), Tether (USDT), BUSD, Binance Coin (BNB), USDC ve daha birçok işlem çiftinde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar