Cardano’da Kritik Metrik Alarm Veriyor: Düşüş, Derinleşebilir!

Cardano'nun (ADA)  kilitli toplam değeri, dApp'lere olan yatırımcı ilgisinin azalması ve kripto para piyasasında  yaşanan sert düzeltme nedeniyle Mayıs ayının son haftasında düşmeye devam etti.
12:30
27 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika
Cardano’nun (ADA)  kilitli toplam değeri, dApp’lere olan yatırımcı ilgisinin azalması ve kripto para piyasasında  yaşanan sert düzeltme nedeniyle Mayıs ayının son haftasında düşmeye devam etti.

 Kilitli Toplam Değer (TVL), Yüzde 65 Düştü

Cardano, Eylül 2021’deki başarılı Alonzo Hard Fork güncellemesinin ardından merkeziyetsiz finans (DeFi) pazarından adil bir pay almak için mücadelesine devam ediyor. Güncel verilere göre Cardano, 24 Mart 2022’de yaklaşık 326 milyon dolarlık tüm zamanların en yüksek TVL’sine ulaşmasından bu yana kilitli toplam değerde 205 milyon dolar kaybetti. Bu rakam 26 Mayıs’ta 120.86 milyon dolara düştü.  Cardano, sistemlere, toplumlara ve merkeziyetsiz uygulamalara (dApp’ler) üst düzey güvenlik ve sürdürülebilirlik sağlayan bir hisse kanıtı (POS) ağıdır.
Cardano TVL’si, ekosisteminde barındırılan protokollerin likiditesindeki düşüş nedeniyle bu hafta 2022’nin en düşük seviyesine geriledi. Örneğin, merkeziyetsiz borsa (DEX) MinSwap geçen ay %38’den fazla düşerken, başka bir merkeziyetisz işlem platformu WingRiders da aynı dönemde TVL’de %50’den fazla düşüş kaydetti. Cardano ekosistemininin önde gelen DEX’lerinden SundaeSwap kilitili toplam değerinde %41, MeowSwapFi ise %56 düşüş kaydetti. TVL’deki düşüş yaşayan bir diğer dApp, ADAX Pro oldu. Kilitli değerinin %65’inden fazlasını kaybeden Cardano, Oasis, Harmony, Moonriver, Celo, Bitcoin, Osmosis, Elrond ve Heco’nun gerisinde kaldı. Buna rağmen, Cardano hala Gnosis, Fusion, Eos, Terra, Astar ve Algorand üzerinde yer alıyor.

Cardano, Kritik Desteği Kaybetti

ADA, 24 Mart 2022’de 1.11 dolaran işlem görüyordu. Bu yıl 4 Nisan’da 1,24$ dolarlık en yüksek seviyesine ulaştı. O zamandan beri fiyat çarpıcı bir şekilde düştü. ADA, an itibariyle 0.47 dolardan işlem görüyor. Popüler altcoin, son iki ayda ADA  %63’lük bir düşüi yaşadı.
Uzun bir süredir düşüş eğiliminde olan Cardano da bir süredir destek bulduğu 0.50 dolar seviyesini kaybetti. Analistlere göre, bu seviye artık dirence dönüştü. ADA  dün 12 saatlik grafikte bir ”ayı flaması formasyonu” oluşturdu. Bir sonraki kritik destek seviyesi 0,39  dolarda bulunuyor. Piyasa aşırı korku bölgesinde yer alırken, ADA’nın kısa vadede toparlanması mümkün görünmüyor. Kritik destek noktasının kaybeden ADA’nın işlem hacmi de düştü. Bu oldukça şaşırtıcı ve mevcut piyasada neredeyse hiç alıcı olmadığını gösteriyor. FXStreet analistlere göre, ADA bir sonraki destek noktasını tutamazsa, 0.17 dolara kadar düşebilir. Ayı piyasasında %95’lik bir düzeltme altcoin’ler için alışılmadık bir durum değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar