Cardano “Token Pay Etme” Sisteminin Detaylarını Açıkladı

Cardano geliştiricileri PoS sisteminin detaylarını açıkladı.
22:00
4 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cardano (ADA) ağının yeni konsensüsü Ouoroboros Genesis’e geçmesiyle birlikte staking (hisse, pay etme) mekanizmasını da herkes için çalışır hale getirecek. Cardano geliştiricileri geçtiğimiz gün sistemin nasıl çalışacağı hakkında açıklamalarda bulundu.

Staking Nasıl Çalışacak?

Staking Blockchain üzerinde sıradaki bloğun kim tarafından oluşturulacağını belirlemeye yarıyor. Bir ağa ne kadar çok token pay edilmişse o ağın (ya da havuzun) seçilme şansı artıyor. Token’larını pay edenler ağa katkıda bulundukları için bir miktar ödül alıyor. Cardano geliştiricisi IOHK açıklaması şöyle:

Proof of Stake (PoS) Blockchain protokolü pay sahipleri tarafından yürütülüyor. Bu sayede PoW sistemine göre daha az enerji harcanıyor.

Bir sonraki bloğu oluşturması için seçilen kullanıcıya slot lideri adı veriliyor. Slot liderinin her zaman çevrim içi olması gerekiyor. Pay edenler için her zaman çevrim içi olmak pratik olmadığı için token’larını pay etmek isteyen kullanıcılar havuzlara token’larını ödünç verebiliyor. Bir araya gelen pay sahipleri toplamda büyük güce sahip olarak blok oluşturma şansını artırmış oluyor. Başarılı slot liderlerinin destekleyen havuz üyeleri arasında blok ödülü paylaştırılıyor. Ayrıca pay havuzunun sahibi fazladan ödül alıyor.

Cardano geliştiricileri pay etmek için asgari ADA sınırın olmayacağını açıkladı. Ancak havuz sahibi olmak için belirli bir miktarda ADA token’ı sahip olmak gerekecek. Diğer bir konu ise token’ları pay etmek token’lar herhangi bir borsa cüzdanındaysa mümkün olmayacak. Yine de ilerleyen zamanlarda borsa cüzdanlarından da pay etme özelliği eklenebilir.

Token’larını pay eden kullanıcılar pay ettikleri süre içerisinde token’larını kullanamıyor ya da satamıyor. Pay sahipleri istedikleri zaman token’larını geri çekebiliyor ve hiçbir zaman token’lar başkasının kontrolünde olmuyor.

Havuzlar arasındaki rekabeti korumak ve merkezsizlik sağlamak adına havuzlar çok fazla büyüdüğünde veya ağın belli bir kısmını kapladığında kazancı düşürülecek. Böylece token sahipleri yeni havuzları tercih edebilecek ya da kendi havuzlarını yaratmak için yatırımda bulunacaklar. Bu sistem aynı zamanda yeni yatırımcıların sisteme katılması için yer açacak.

Kullanıcıların Yapması Gerekenler

Pay sahibi olmak oldukça kolay olacak. Token’larını pay etmek isteyen kullanıcılar Daedalus ya da Yoroi cüzdanlarından bu işlemi gerçekleştirebilecek ve ADA olarak ödül kazanabilecek. Henüz PoS’in ne zaman kullanılacağı tam olarak açıklanmadı. Geliştiriciler test ağında denemelerin sürdüğünü belirtiyor. Sistem muhtemelen 2019 içerisinde çalışmaya başlayacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar