X


Cardano (ADA) Kurucusu Hakkındaki İddialara Yanıt Verdi!

Hoskinson hakkındaki iddialara nihayet yanıt verdi.
22:20
19 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cardano, son birkaç yılda endüstrinin daha iyi performans gösteren projelerinden biri oldu. ADA, özellikle son zamanlardaki düşüş trendine rağmen, istikrarlı gelişme akışıyla fiyatını da önemli miktarda artırdı. Öyle olsa bile, Cardano eleştiriden muaf değil.

Hoskinson İddialara Yanıt Verdi

Son zamanlarda Cardano’nun benimsenmesiyle alakalı yapılan açıklamalar aşırı iyimser olduğu için eleştirilere maruz kalıyor. Cardano’dan Hoskinson, rekabet ve ‘yutturmaca peşinde koştuğuyla” ilgili iddialara cevap verdi. Hoskinson kendi projesini gerçeklikten uzak şekilde överek insanları aldatıyor mu?

2015 yılında kurulan Cardano, platform olarak son zamanlarda ne kadar ilerleme kaydetti? Özellikleri göz önüne alındığında önemli ölçüde benimsenmeye hazır mı? Charles Hoskinson‘un kişisel bloğunda bu konuyu ele aldı.

“Kripto para alanında bir teknoloji şirketinin CEO’su olmak acımasız bir iştir. NFT‘ler ve metaverse‘den sürekli değişen bir ekosisteme kadar hızlı bir pazarda bulunuyoruz”.

Söylemeye gerek yok, bu hızlı sistem içindeki bu gelişmeler biraz zaman alabilir. Cardano bu noktada farklı değil. Yöneticiye göre, kısa vadede diğer rakiplerin peşinden koştuğu şeyden bağımsız olarak Cardano (ADA) uzun vadeli hedeflerine odaklanıyor.

Hype Peşinde Koşmuyoruz

Hoskinson yaptığı savunmada hype peşinde koştukları iddialarını reddediyor. Projeyi sistematik, sabırlı şekilde daha ileriye götürmek için çabaladıklarını söylüyor.

“Bizim görüşümüz, bu protokollerin İnternet kadar yaygın olacağı ve milyarlarca kişi tarafından kullanılacağı yönünde. Bu benimseme ölçeği, haftalar ila aylar değil, yıllar hatta on yıllar alacak. Sonuçta önemli olan uzun bir yolculukta olduğumuzu unutmadan hedeflerimize odaklanmaktır”.

Cardano, güvenli ve dayanıklı olduğunu iddia ederken, aynı zamanda her evrimsel adımda büyüyecek ve uyum sağlayacak çevik bir ağ olmayı vaat ediyor. Ağ parametreleştirme değişiklikleri, Cardano’nun dönüştürücü sürecinin bir parçasıdır. Hoskinson, Cardano’nun odak noktasının, evrimini istikrarlı biçimde gerçekleştirmek olduğunu söylüyor.

Bunu söyledikten sonra, birçoğu ağı yavaş gelişmesi ve tıkanıklığı nedeniyle eleştirdi. Özellikle sabırlı olmak da ilerlemeyi yavaşlatabileceğinden. Bazı eleştirmenler bu “yavaşlığın” Solana, Avalanche ve diğerleri gibi rakiplere yaradığını savunuyor.

Yukarıda bahsedilen ekosistemlerin her ikisi de sadece Cardano’ya değil, Ethereum‘a karşı mücadele ediyor. Cardano’nun bir güç merkezi olarak ortaya çıkmasını engelleyen temel sorunun kendisinden (teknolojisi) çok yönetimsel eksiklik olduğu iddia ediliyor. Sosyal medya üzerinden yoğun biçimde projeyi eleştiren katılımcıların da odak noktası bu gibi görünüyor.

Hoskinson yavaş ancak emin adımlarla ilerlediklerini söylerken, Cardano topluluğu bu ağırdan almanın projeyi geri plana atacağı konusunda hemfikir, peki siz ne düşünüyorsunuz?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar