reklamı kapat

CannaSOS Ekibi İle Yaptığımız Özel Röportajı Kaçırmayın

5 Aralık 2017
  • Coin TürkCoin Türk

Sorumluluk reddi: Bu makale ücretli bir basın bültenidir. Cointürk, aşağıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Dünyanın birçok yerinde kenevir bitkisi tıbbi amaçlar doğrultusunda yasal olarak üretiliyor ve kullanılıyor. Türkiye’de henüz üretimi yasallaşmasa da tıbbi kenevir, kırmızı reçete ile satın alınabiliyor. 2020 yılına kadar 40 milyar doları bulması beklenen bu sektör için merkezsiz bir platform sunan CannaSOS ekibi ile özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Merhaba, Kendinizden ve sektördeki tecrübelerinizden biraz bahseder misiniz?

CannaSOS, 2014 yılında yasal tıbbi kenevir üretim sektörü için kurulmuş bir sosyal ağ ve reklam platformudur. 315,000’nin üzerinde üyeye, 980’nin üzerinde işletme sayfasına sahip olmamız bizi sektördeki en kapsamlı platform haline getiriyor. Eskiden karaciğer kanseri teşhisi konulmuş bir aile dostumuz vardı. Bu dostumuz karaciğerini tıbbi kenevir tedavisi ile iyileştirebiliyordu. Buradan yola çıkarak, hâlihazırda dünyanın en kapsamlısı olan bir veritabanı geliştirdik ve bu veritabanı 3 yıllık büyük bir sosyal ağ haline geldi: CannaSOS.com


Şu sıralar kripto para piyasalarına PerksCoin isimli kripto paramızla adım atıyoruz. Çünkü işletmelerin karşılaştıkları ciddi finansal sorunları ve reklamcılık zorluklarını, PerksCoin ve PerksCoin işlem platformu çözebilir nitelikte. Projemizin gelecek beş yıl boyunca, doğrudan ya da dolaylı olarak insanlara yardım edeceğine inanıyoruz. Blockchain teknolojisini kullanma deneyimi bulunan bir geliştirici ekibine sahibiz ve ayrıca blockchain uzmanı Andrey Shevtsov’u da kadromuza dahil ettik.

PerksCoin ve PundiX nedir? Nasıl Çalışır?

PerksCoin, CannaSOS tarafından şu sıralar gerçekleştirilen bir projedir. PerksCoin token, kısaca PCT, Ethereum temelli bir ERC20 tokendir ve CannaSOS tarafından PerksCoin işlem platformunda (PTP) kullanılacak temel işlem aracı olarak tasarlanmıştır. PCT token, bütün finansal işlemlerin şeffaflığını ve güvenliğini güvence altına alan merkezsiz blockchain teknolojisine dayanır. PerksCoin hem işlem gerçekleştirmek amacıyla hem de sadakat programları için kullanılacak. Yani bu tokena bir tür karışım token ya da çok amaçlı bir token olarak bakabiliriz. PerksCoin kenevir sektöründe başlatılacak olsa da diğer sektörlerde de kullanılabilecek. Bunlardan bir tanesi perakende sektörü. Pundi X bir POS (satış noktası) şirketidir ve bizim partnerlerimizden bir tanesidir. Güneydoğu Asya’daki perakende sektörüne odaklanmış bu şirket aynı zamanda küresel pazara da açılmayı planlıyor. Pundi X PerksCoin’i, ICO’dan sonra 600 farklı konumda kullanılacak ve 2020’ye kadar dünya genelindeki 200,000 konuma yayılacak “POS sistemine” uyguluyor. Websitelerinde belirtildiği gibi bu, 100 milyon kullanıcı anlamına geliyor: muhtemel PerksCoin kullanıcısı 100 milyon kullanıcı.

Herhangi birisi hesabında PerksCoin bulundurur ve Pundi X’in POS sistemini (ya da ortaklık kurduğumuz diğer POS platformunu) kullanan bir dükkana giderse, PerksCoin’lerini kullanarak istediği ürünü satın alabilir. Bu durum için bir telefon kullanalım. Kişi bir telefonun 1000 PerksCoin tutarında olduğunu görüyor. Telefonun ücretini ödemek istediğinde, NFC teknolojisini kullanan kripto cüzdanını (kendi telefonunda bulunan) açıyor. İşlem gerçekleşiyor ve hepsi bu. Bütün bu süreç 20 saniyeden kısa sürüyor. Eğer POS platformu da bizim sadakat programımızı entegre ederse bu kişi, bu satın alma işlemi için bonus PerksCoinler edinecek.

PerksCoin token için niçin Ethereum teknolojisini seçtiniz?

Ethereum’u seçtik çünkü Ethereum teknolojisinde oldukça ilerlemiş uzmanlara sahibiz. Ayrıca Ethereum, dünyadaki en popüler ilk üç blockchain arasında yer alıyor. Aslına bakılırsa başlangıçta Ethereum kullanacak olsak da 2018 yılının Eylül ayında, PerksCoin token/PTP için kendi merkezsiz blockchain teknolojimizi oluşturacağız.

Biraz da ICO hakkında konuşalım. ICO ne zaman başlayacak ve nasıl işleyecek?

ICO’nun özel ön satışı Kasım ayı ile birlikte başlarken, halka açık ön satış 25 Kasım’da başladı. Özel ön satış bizim için büyük bir başarıydı çünkü bu evreye ayırdığımız bütün tokenler (300,000 PCT), henüz ön satış sona ermeden satıldı. Halka açık ön satışın ikinci gününde toplamda 2 milyon PCT sattık.

Halka açık ön satış 19 Şubat’a kadar sürecek ve toplu satış aynı gün içerisinde başlayıp 28 Şubat 2018 tarihinde sona erecek.

Hedefiniz nedir? Okurlarımıza gelecek planlarınızdan bahseder misiniz?

Amacımız PerksCoin’i, tek bir sektörle kısıtlanmayan küresel bir para birimi haline getirmek. Onun, Bitcoin gibi kullanılmasını istiyoruz ancak aynı zamanda daha başka şekillerde işlev görmesini tasarlıyoruz. PerksCoin’i uygulamalarına ekleyecek her ödeme işlem şirketi ve her POS ile, ortaklık sağlamayı planlıyoruz ve daha sonra hava yollarıyla, Walmart ya da Adidas gibi küresel zincirlerle, daha sonra belki otomobil şirketleriyle bile ortaklık kurabiliriz. Ancak tüm bunlar PerksCoin’in piyasa değerinin ne olacağına bağlı.

Son olarak, kullanıcılarınız ve yatırımcılarınız için herhangi bir mesajınız var mı?

PerksCoin’in devasa bir büyüme potansiyeli olduğuna inanıyoruz. Daha şimdiden PerksCoin’i sistemlerine ve ağlarına uygulayan 5 büyük şirket edindik ve PerksCoin’in, PTP (PerksCoin işlem platformu) aracılığıyla kendi kendisini düzenleyecek. Bunun kısa vadeli bir para birimi olmasını istemedik aksine bunun her sektörde ses getirecek bir para birimi olmasını planladık.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.