Bunlardan Uzak Durun! 6 Kripto Para Dolandırıcılık Modeli!

Kripto paralarda dolandırıldığınızda paranız bir daha geri gelmemek üzere gider. Bu sebepten dolandırıcıların kullandığı popüler yöntemleri bilerek onlardan uzak durmanız gerekiyor.
19:20
19 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 4 Dakika

Kripto paralardaki tüm yatırımınızı kaybetmeniz an meselesi olabilir. Her yıl ciddi sayıda yatırımcı bu yöntemlerin kurbanı oluyor. Kripto paralar gerçek dünyanın dışında bir şey değil ve gerçek dünyadaki dolandırıcıların sanal versiyonları daha ciddi paralar kazanabildikleri için kripto paralarla da ilgileniyorlar. Peki en sık kullandıkları yöntemler nelerdir?

Hediye/Çekiliş Dolandırıcılığı

Bunu Truva atına benzetebiliriz ama bilgisayarınızı ele geçiren bir virüsten bahsetmiyoruz. Bildiğiniz bir Truva atı size hediye ediliyor ve onun içinde sadece dolandırıcıların kötü niyeti oluyor. En yaygın dolandırıcılık yöntemlerinden biri bu çekilişler, hediyelerdir. Bunlar o kadar üretken ki internetin neredeyse her köşesine nüfuz ediyorlar. Bu dolandırıcılıklar, Twitter’ın organize spam botlarıyla başa çıkamaması sebebiyle ciddi kayıplara yol açıyor.

Yöntem çok basittir, size bir adres verilir ve talihli olduğunuz için buraya göndereceğiniz 100 doların size 1000 dolar olarak iade edileceği söylenir. Bunun yüzlerce farklı versiyonu var. Fake YouTube canlı yayınları, orjinaline benzer fake Twitter hesapları üzerinden ustaca hazırlanmış senaryolarla size yaklaşıyorlar. Genellikle, size hediye adımlarını detaylandıran bir web sitesi veya açılış sayfası gösterecek bir bağlantıya gitmeniz söylenecektir. Burada gerçekten ödül aldığını söyleyen sayısız “sahte” yorumla karşılaşacaksınız ve sizi ikna edecekler.

Diğer 5 Dolandırıcılık Modeli

Rug Pull listenin ikinci sırasında yer alıyor. En sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemlerinden biridir. NFT ve DeFi alanlarında oldukça yaygındır. Reklama ciddi paralar harcarlar ve tüm NFT’lerin ilk satışı tamamlandığında bütün iletişim kanallarını kapatarak ortadan kaybolurlar. Tokenlerde ise daha komplike kurgular oluştururlar. Örneğin token alımı yaparsınız ancak akıllı sözleşmedeki gizli kodlar gereği bunları satamazsınız veya az sayıda yatırımcı satabilir. Fiyat sürekli yukarı çıkar ve yeterli alıcı emri biriktiğinde token oluşturucu elindeki sınırsız varlığı satarak paraları cebine koyar. Bu sebepten yeni projelere yaklaşırken çok daha seçici olmanız gerekiyor.

Phishing yani oltalama saldırıları özellikle Twitter’da popülerdir. İçinde “Metamask” geçen bir Tweet atın ve paylaşımınız altına nasıl doluştuklarını görün. Müşteri hizmetlerinden yazdıklarını söyleyenler, türlü hikayeler uyduranlar ne ararsanız bulursunuz. Birçok yatırımcı gelen bu linklere bilgilerini girdiği için cüzdanları boşaltıldı. Ayrıca Google üzerinden bir borsa/cüzdan sitesine giriş yapacaksanız en üstte çıkan reklam sitelerine dikkat edin. Aslına çok benzer domainler alan saldırganlar sizi tuzağa çekmeye çalışacak. Mümkünse borsa ve cüzdan adreslerini tarayıcı çubuğuna elle yazın. Peki kripto para cüzdanı güvenlik önemleri nelerdir? Onları da ilgili yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Sahte kimliğe bürünme, özellikle Telegram ve Discord kullananların buna dikkat etmesi gerekiyor. Bir fenomen veya proje kurucusunun profilini taklit eden hesaplar size özelden mesaj atar. Hey, dostum seni seçtim ve 1 ayda sana %1000 para kazandıracağım bana 1000 dolar gönder gibi saçma sapan şeyler söylerler. Bunların çoğu yabancı dolandırıcılar olduğu için kelime hatalarından niyetlerini kolayca anlayabilirsiniz. Çok ciddi hazırlanmış sosyal mühendislik senaryolarıyla yaklaşabiliyorlar bu sebepten her an hazırlıklı olmalısınız.

Ponziler, sisteme yeni giren üyelerin içeri soktuğu paranın bir kısmını eskilere dağıtan modeldir. Uçuk hayallerle sabit ve yüksek getiri sunan özellikle DeFi projelerini bu kategoriye alabiliriz. Ponzi sistemi yıllardır var ve ülkemizde milyonlarca insan mağdur oldu. Kripto paralarda da aynı sistemi uygulayan girişimler vardı ve var olacak.

Pump ve Dump organizasyonları, bundan birkaç yıl önce bu yöntem çok daha popülerdi. Telegram kanallarına girip yüz binlerce kişinin katıldığı pump organizasyonlarında para kazanmaya çalışan insanlar vardı. Adı az bilinen ve hacmi düşük bir altcoin seçilir herkes o altcoini alır, fiyat aniden %500-600 yükselir ve satışlar başlardı. Yükseliş ve düşüş kimi zaman 1 dakikadan az sürerdi. Normal bir yatırımcının bu sürede dipten alım yapıp tepeden satması imkansız organizasyon sahipleri de trade botları ile işlem açtığı için siz ne olduğunu anlayana kadar iş işten geçmiş oluyordu. Sayısız mağdurdan sonra bu yöntem artık pek ilgi görmemeye başladı. Parasız kalan bazı sözde fenomenler hacimsiz altcoinleri alarak sosyal medya hesaplarından duyurarak takipçilerinin üzerine satış yapmak yoluyla bu modeli yaşatmaya çalışıyorlar. Özellikle hacimsiz tokenlere organize bir para girişi varsa orada avlanacak olan siz olursunuz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar