X

Bu Yatırımcı Grubu Durmaksızın Bitcoin Alımı Yapıyor! Kripto Paralar Ne Zaman Yükselir?

Pazartesi günü erken saatlerde büyük bir kan banyosu yaptıran Bitcoin ayıları şimdilik dinleniyor görünse de BTC, yazım sırasında 20 bin 813 dolardan işlem görüyor. Peki, Bitcoin ne zaman yükselir, kripto paralar ne zaman yükselir gibi sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına gelin daha yakından bakalım.
11:14
15 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Pazartesi günü erken saatlerde büyük bir kan banyosu yaptıran Bitcoin ayıları şimdilik dinleniyor gibi görünüyor. Dünyanın en büyük kripto parası BTC, yazım sırasında 21 bin doların altında, 20 bin 813 dolardan işlem görüyor. Peki, Bitcoin ne zaman yükselir, kripto paralar ne zaman yükselir gibi sıklıkla sorulan soruların muhtemel yanıtlarına gelin daha yakından bakalım.

Perakende Yatırımcı İlgisi Sürüyor

Şu an için Bitcoin’le ilgili olumlu olan tek şey, perakende yatırımcıların sert düzeltmeye rağmen en büyük kripto paradan umudunu kaybetmemiş olmaları olabilir. Zincir üstü (on-chain) veri sağlayıcısı IntoTheBlock‘un derlediği son veriler açık bir şekilde bu durumu ortaya koyuyor.

IntoTheBlock, güncel veriler ışığında yaptığı analizde, “Genel düşüş trendinden bağımsız olarak, perakende yatırımcılar 2021’in Kasım ayındaki ATH’den bu yana sürekli olarak BTC biriktiriyor. İçinde 1’den az BTC bulunan adresler grubu, Kasım ayından bu yana bakiyelerini 100 bin 395 BTC artırdı. Bu, fiyattaki yüzde 68 düşüşe karşı yüzde 10,11’lik bir artışa karşılık geliyor.” notunu düştü.

BTC’de Yön Ne? Kripto Paralar Ne Zaman Yükselir?

Analistler, Bitcoin’de dibi tahmin etmeye çalışıyor olsalar da şu an için hiç kimse bu konuda net konuşamıyor. Popüler kripto para analistlerinden IncomeCharts, IntoTheBlock’un sağladığı veriler ışığında şu anda spotta BTC satın almak için iyi bir zaman olabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

Tam dibin neresi olacağını kimin umurunda veya kim bilir. Şimdi deli gibi satın alım zamanı. Bunlar destek için sevdiğim kilit seviyeler. Sanırım 20 bin dolarda tutunacak ama yanılıyorsam daha düşükten alım yapacağım. 34 bin dolar veya 40 bin dolarlık hedeflere kadar bunların hiçbirini satmam.

Bitcoin, kritik desteği altında yüzde 25’ten fazla düşüş kaydederken, Bitcoin eleştirmeni ve altın savunucusu Peter Schiff, en büyük kripto paranın buradan daha fazla aşağı yönlü satış yiyebileceği inanıyor. Aşağıdaki grafiği paylaşan Schiff şunları not düşmüştü:

Bitcoin’de long pozisyon alan bir yatırımcı bu grafiğe bakıp nasıl satış yapmaz? Bitcoin’in nihayetinde daha yüksek işlem göreceğini düşünseniz bile, uzun vadeli desteği ilk önce alt destekte test etmediğini hayal etmek zor. Bence o sınavda başarısız olur. Ne olursa olsun, şimdi satmak ve daha düşük bir fiyattan yeniden satın almak daha iyi.

Schiff, ABD’de ve dünyanın geri kalanında enflasyondaki yükselişin sürmesiyle uzun vadeli yatırımcıları uyarmış ve Bitcoin’de daha fazla satışın gelebileceğini iddia etmişti.

Finans danışmanlığı şirketi Guggenheim Baş Yatırım Sorumlusu Scott Minerd, geçen ay CNBC’ye konuşmuş ve Bitcoin’in 8 bin dolara kadar düşebileceğini iddia ederek şunları söylemişti:

Sürekli olarak 30 bin doların altına inildiğinde 8 bin dolar nihai diptir. Bu yüzden özellikle Fed’in kısıtlayıcı olmasıyla birlikte aşağı yönde çok daha fazla yerimiz olduğunu düşünüyorum.

Peter Schiff, Scott Minerd gibi ünlü isimlerin yanı sıra birçok piyasa analisti, mevcut piyasa koşullarında Bitcoin ve altcoin’lerdeki düşüşün Fed’in şahinleşmesinden dolayı en az 2022 sonuna kadar sürebileceği üzerinde duruyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar