Reklam

Bu Veriler Kripto Para Piyasasına Işık Tutuyor!

Haziran ayında yayınlanan rapora göre stablecoin arzı bir ayda 30 milyar dolar düşerek tarihin en dik düşüşüne işaret ediyor.
21:00
2 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasında gerçekleşen dalgalı hareketlerden sonra, Terraform Labs’ın yerel tokeni Terra’nın (LUNA) ve onun stablecoini TerraUSD’nin (UST) çöküşü de etkisini bir bütün olarak stablecoin ekosisteminde hissettirdi.

Gerçekten de, kripto piyasası veri toplama ve analitik platformu Uzman ekipler tarafından Haziran ayında yayınlanan verilere göre stablecoinlerin toplam arzı, piyasa tarihinde türünün en büyük düşüşü olan bir önceki aya göre 30 milyar dolar azaldı.

Yapılan açıklamaya göre, Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD), DAI, UST, Paxos (PAX) ve diğerleri dahil olmak üzere stablecoin arzı Mayıs ayında %16 düşerek 160 milyar dolara ulaştı. Toplam arzları ise sadece bir ay önce 190 milyar dolardı.

Terra, Güvensizliği Tetikledi

Bu büyük düşüş, Terra blok zinciri ağını ve zincirler arası DeFi uygulaması Anchor’u yaratan bir kripto fintech şirketi olan Terraform Labs’ın geniş çapta duyurulan çöküşünü takip etti.

Uzmanlar, kısa süre önce, kripto analitik şirketi Nansen’in haftalarca çalıştığı ve olayları durumu yeniden inşa etmek ve durumun tekrarlanacağına dair oluşan inancı ortadan kaldırmak için hem Ethereum (ETH) hem de Terra’dan zincir üstü kanıtlar kullandığı UST stablecoinin ayrıştırma olayının ayrıntılı analizini bildirdi. olayın tek bir aktör tarafından yapılan bir saldırının sonucu olduğunu da raporlarına eklediler.

Do Know Şüphe Altında

Bu arada, Terraform Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Do Kwon ve şirketi şimdi iki kez görevi kötüye kullanmakla suçlanıyor.

İlk durumda, Twitter’da sadece FatManTerra olarak bilinen ve Terra Araştırma Forumu’nun bir üyesi olan bir araştırmacı, Do Kwon’a Mirror Protocol’ü (MIR) kullanarak platformun yatırımcılarına karşı dolandırıcılık yapmakla ilgili ayrıntılı suçlamalar getirdi.

Daha yakın zamanlarda, Terraform Labs, “K Şirketi” adlı Koreli bir paravan şirket aracılığıyla 4,8 milyon dolar aklamakla ilgili daha fazla suçlama nedeniyle inceleme altına alındı. Bu suçlamalar, FatMan tarafından ülkenin vergi makamlarından alınan bilgilerle, kısmen doğrulanan iddialarda da gündeme getirildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar