X

Bu Ülkeden Kripto Para Ticaretine Kısıtlama! 1.000’den Fazla Hesaba El Konuldu

Pakistan 1.000'den fazla trader'ın hesaplarına el koyarken kredi kartlarını kapattı.
12:00
31 Aralık 2021
Bu Ülkeden Kripto Para Ticaretine Kısıtlama! 1.000'den Fazla Hesaba El Konuldu
Okuma Süresi: 2 Dakika

Pakistan hükümeti, çok sayıda Bitcoin trader’ının banka hesaplarına el koyarken ayrıca ilişkili kredi kartlarını da devre dışı bıraktı. Öyle ki Trader’lar bu kartları, yaklaşık 300.000 dolar değerinde anlaşmalar yapmak için kullanıyordu. İşte haberin detayları…

1.000’den Fazla Hesapa El Konuldu

Pakistan Observer’a göre, ülkenin Federal Soruşturma Ajansı 1.064 hesaba el koydu. Yetkililer, hesapların yaklaşık 288.000 dolar tutarında işlem gerçekleştirdiğini düşünüyor.

Bu işlemler bireyler ve birkaç kripto para borsası arasında gerçekleşti. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, Coinbase, Binance ve Coinmama gibi önde gelen kripto para borsalarının da bu olayın içerisinde olduğu belirtildi.

Yetkililer pek çok tradeer’a ait kredi kartının kapatıldığını belirtirken ayrıca vatandaşlara kriptolarla ilgili daha önceki bir yönergeyi hatırlattı. Nisan 2018 civarında, Pakistan Merkez Bankası, Mali Politika Uygulama Birimi aracılığıyla BTC ticaretini sansürlemekle görevlendirdi.

Yönergeye rağmen, bölgedeki trader’lar Bitcoin gibi çeşitli kripto para birimlerini tercih etti. Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu’nun (FPCCI) tahmini verileri, Pakistanlıların yaklaşık 20 milyar dolar değerinde kriptoya sahip olduğunu gösteriyor.

FPCCI başkanı Nasir Hayat Magoon, yakın tarihte bir takım açıklamalarda bulundu ve tahminlerini, vatandaşlar tarafından tutulan kriptoların değerine, kurumun Politika Danışma Ekibi tarafından yapılan bir araştırmaya dayandırdıklarını söyledi.

Magoon ayrıca çoğu Pakistanlının bu paraları eşler arası borsalar yoluyla aldığını belirtti. Bu borsaların ise çoğunun yapılandırılmamış ve işlem kayıtlarından yoksun olduğunun altını çizdi. Bu yüzden kripto para birimlerine sahip olan kişilerin sayısının daha da fazla olabileceğini belirtti.

Ayrıca, meclisi kripto ile ilgili faaliyetleri yönetmek ve kolaylaştırmak için kurallar koymaya çağırdı. Bu alanda zaten bazı düzenlemeler koymuş olan Hindistan’a işaret etti. FPCCI, FATF ve IMF de dahil olmak üzere küresel kurumların tavsiyelerine dayalı olarak kripto konusunda bir yasal yapı oluşturulmasını savunuyor.

Pakistan’da Kripto Yasağı Yok

Pakistan Halk Bankası, bu olayın ardından yaptığı açıklamada Bitcoin‘in ülkede yasak olmadığını belirtti. Bankanın avukatı, Yüksek Mahkemeye bankanın dijital varlıklarla uğraşırken uyarıda bulunduğunu ama herhangi bir yasaklama yapılmadığını belirtti.

6 Nisan 2018 tarihli bir notta, ülkenin rezerv bankası, bankaları ve fintech’i kripto işlemlerini kolaylaştırmaktan kaçınmaya yönlendirdi. Dijital varlıkları yürütmeyi, kullanmayı, ticaretini, elde tutmayı, değer taşımayı, savunmayı ve bunlarla uğraşmayı bırakmalarını istedi. Ayrıca, VC’ler/ICO’lar ile ticaret yapan müşterilerden uzak duracak ve bu açıdan herhangi bir faaliyeti olağandışı olarak belirleyeceklerdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar