Bu Stablecoin En Büyük Bankalardan Biriyle Anlaştı!

Yatırıcıların stablecoin korkusu devam ederken, bu şirket ABD'nin en büyük bankalarından biriyle anlaşma imzaladı.
17:40
28 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para yatırımcılarının stablecoin korkusu devam ederken yeni bir anlaşma haberi geldi. ABD’nin en büyük bankalarından biriyle anlaşma imzalandı. Yatırımcılar stablecoin olarak tuttukları bakiyelerinin 1:1 rezervler ile desteklendiğinden emin olmak istiyor. USDT etrafındaki FUD sebebiyle özellikle TerraUSD sonrasında ciddi kaçışlar gördük.

USDC ve NYCB

USD Coin stablecoin’i ihraç eden Circle, Salı günü New York Community Bancorp ile bir saklama ortaklığına girdiğini söyledi.Anlaşma uyarınca New York Community Bank, USDC stablecoin’in koruyucusu olacak. USDC dolar cinsinden rezervlerin bir bölümünü Mevduat Kuruluşlarına ve ABD genelindeki topluluk bankalarına dağıtmayı amaçlamaktadır. Circle, 28 Haziran’da yaptığı bir basın açıklamasında, New York Community Bancorp (NYCB) ile yan kuruluşu New York Community Bank’ı USDC rezervlerinin koruyucusu yapan bir ortaklık imzaladığını açıkladı.

Ayrıca Circle ve NYCB, düşük maliyetli finansal çözümlere erişimi teşvik etmek için yeni stratejiler üzerinde iş birliği yapacak. Circle blockchain ve stablecoin çözümlerini kullanarak yetersiz hizmet alan ve banka hesabı olmayan topluluklara hitap edecekler.

USDC Güvenilir Mi?

UST krizinden sonra USDC, yatırımcılara güven aşılayabilmek için çeşitli adımlar atıyor. Tether (USDT) da dün 48 saat içinde aşırı satış talebi oluşturan bir saldırıyı absorve ettiklerini açıklamıştı. Aynı açıklamalarda rezervlerindeki ticari kağıtların hazine tahvillerine hızla dönüştürüleceği bilgisi de verildi.

Circle’ın baş strateji sorumlusu Dante Disparte, ortaklığın topluluk bankalarını ve MDI’leri büyüyen dijital varlık pazarına bağlamaya yardımcı olacağına inanıyor.

“Paranın ve ödemelerin geleceğini geçmişten daha kapsayıcı hale getirmek istiyorsak, topluluk düzeyinde yeni ortaklıklar ve bağlantılar kurmalıyız”.

NYCB’nin başkan yardımcısı Andrew Kaplan, topluluk bankalarının ülkede geniş bir ağa sahip olması nedeniyle, saklama ortaklığının ABD’de stablecoin kabulünü artırmaya yardımcı olacağını düşünüyor. USDC rezervleri, BlackRock ve Bank of New York Mellon dahil olmak üzere önde gelen ABD finans kurumlarının gözetiminde tutulmaktadır. İlk kez bir topluluk bankası emanetçi olarak hizmet verecek.

İtfalardaki artış ve Tether’in (USDT) piyasa değerinin 66 milyara düşmesi, kripto yatırımcılarının en büyük stablecoine olan güvenini kaybetmesine neden oldu. Hedge fonları, Tether rezervlerine ilişkin şüpheler nedeniyle USDT varlıklarını sattı. Bu arada, Circle’ın stablecoini USDC büyümeye devam ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar