X


Bu Haber Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Fiyatlarını Alt Üst Edebilir Mi?

Amerika’nın atacağı herhangi bir düzenleme haberinin piyasada yaratacağı etkiden endişe duyuluyor.
13:02
18 Aralık 2020

Ortaya çıkan son bilgilere göre ABD Hazine Bakanlığı kripto para cüzdanlarıyla etkileşime giren para hizmetleri işletmeleri (MSB’ler) için yeni bir işlem raporlama kuralı ortaya koymanın eşiğinde bulunuyor. Ancak yapılan açıklamalarda bu durumun henüz bir netlik kazanmadığı ve kuralların ne şekilde işleyeceğinin bilinmediği ifade ediliyor.

Kripto Para Cüzdanları ve Para Hizmetleri

The Block’un haberine göre, kural uyarınca para hizmetleri işletmelerinin, bir müşteri hizmetlerini içeren ve henüz bilinmeyen bir şekilde kişisel bir cüzdandan veya bu cüzdanlar aracılığıyla bir kripto para birimi işlemi gerçekleştirirse, bir para birimi işlem raporu (CTR) sunması gerekeceği ifade edildi. Mali Suçları Uygulama Ağına (FinCEN) göre, düzenlenmiş mali kurumların “bir kişi tarafından veya onun adına gerçekleştirilen para işlemlerini ve aynı zamanda tek bir günde 10.000 doların üzerinde toplamı olan birden çok para birimi işlemlerini rapor etmesi gerekiyor.

Yapılan açıklamalara göre isimleri paylaşılmayan iki kaynaktan elde edilen bilgiler, düzenlemenin bugün açıklanabileceği yönünde. Bu iddiaların Bakan Steve Mnuchin liderliğindeki Hazine Bakanlığı tarafından aylarca süren söylenti ve kripto odaklı düzenlemeler hakkındaki spekülasyonlardan sonra gelmesi ise dikkat çekiyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Coinbase CEO’sunun Açıklamaları

Ayrıca Kasım ayında Coinbase CEO’su Brian Armstrong, hükümetin kişisel kripto cüzdanlarıyla ilgili bazı yeni düzenlemeleri görev süresi bitmeden önce almak istediğini” ifade etmiş ve bu durum katı kısıtlamalar gelebileceği şeklinde yorumlanmıştı.

Coinbase CEO’su yaptığı açıklamalarda özellikle kripto para kullanıcılarının kişisel cüzdanlarına değinmiş ve bu konuda düzenlemeler olabileceğini dile getirmişti.

Bununla birlikte yapılan açıklamalarda, kuralların henüz belli olmadığının ve net bir açıklama yapılana kadar hiçbir şeyi kesin olmadığının özellikle altı çiziliyor.

Katı Düzenlemeler Ne Anlama Geliyor?

Aslında kripto para alanında düzenlemelerin yapılmasının ve söz konusu kuralların netlik kazanmasının ekosistem için iyi olduğu yönünde genel bir kanı bulunuyor. Bununla birlikte şu anda kripto para birimi piyasası oldukça pozitif bir görünüm sergiliyor ve gelecek herhangi bir katı düzenlemenin fiyatları nasıl etkileyeceği endişe yaratıyor.

Öte yandan bir kesim düzenlemelerin fiyatları tepetaklak edeceğini düşünürken bir kesim özellikle 2020 yılındaki gelişmeler göz önüne alındığında kripto para ekosisteminin bu haberler göz ardı edebileceğini düşünüyor.

2020 yılında kurumların Bitcoin’i enflasyondan korunma aracı olarak görmeye başlamasının ise fiyatları destekleyeceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar