Bu Grafiğe Dikkat! Bir Sonraki Bitcoin Fiyatı Bu Olabilir!

CryptoQuant analisti Ghoddusifar'a göre Bitcoin'in (BTC) delta fiyatı en kötünün henüz yaşanmadığını gösteriyor olabilir. Ona göre, Bitcoin'in mevcut delta fiyatı oldukça korkulan bir senaryoya işaret ediyor.
11:07
3 Aralık 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

CryptoQuant analisti Ghoddusifar’a göre Bitcoin‘in (BTC) delta fiyatı en kötünün henüz yaşanmadığını gösteriyor olabilir. Ona göre, Bitcoin’in mevcut delta fiyatı oldukça korkulan bir senaryoya işaret ediyor.

Bitcoin Delta Fiyatı

CryptoQuant analisti Ghoddusifar, Bitcoin’in delta fiyatının 12 bin 800 dolarda olduğuna dikkat çekerek en kötünün henüz yaşanmadığını söyledi. Bitcoin’de delta fiyat, gerçekleşen tavan fiyat ile ortalama piyasa tavan fiyatı arasındaki farktan kaynaklanan potansiyel fiyat olarak hareket eder. Bu sonuç, Ghoddusifar’ın analizini oluşturuyor ve böylece BTC‘nin aşağıdaki resimde gösterildiği gibi daha da düşebileceğini gösteriyor.

Analist, sadece son BTC trendine odaklanmakla kalmadı, aynı zamanda geçmişte yaşananlarda da somut bilgiler sağlıyor. Önceki 2015 ve 2018 döngülerinin mevcut koşullara benzer olduğu gerçeğini gündeme getiren Ghoddusifar, bunun bir “dönüm noktası” olmadan önce BTC fiyatının düşmesine neden olduğuna dikkat çekti. Ghoddusifar’a göre, mevcut durumun her noktasında düşüş eğilimi söz konusu ve bu fiyattaki düşüşü kaçınılmaz kılıyor:

Önceki döngülerde zirveden düşen Bitcoin miktarı ve zincir üstü (on-chain) metrikler Bitcoin’in dönüm noktasına yakın olduğunu gösteriyor olsa da daha fazla düşüş olasılığı bulunuyor.

Teknik olarak, analistin yaptığı bazı çağrıların oldukça geçerli olduğu görünüyor. BTC’nin günlük grafiğindeki Bollinger Bantları, en büyük kripto paranın volatilitesinin son derece düşük olduğunu ortaya koyuyor. BTC alt bant seviyesini kırmadığından yukarı yönde sert bir sıçrama beklemek pek mümkün değil. Buna ek olarak, mevcut fiyatlarla üst bandın dışına çıkması da söz konusu değil. Sonuç olarak, Ghoddusifar’ın işaret ettiği düşüş yaşanabilir.

Ayrıca, Üstel Hareketli Ortalama (EMA) da fiyatta potansiyel düşüşe işaret ediyor. Bunun nedeni 20 EMA’nın (yeşil) 50 EMA (turkuaz) ile örtüşmüş olması. Böylesi bir durumda fiyatın düşmesi olası bir seçenek olarak değerlendirilir.

Bitcoin’de Risk Almayana Ödül de Yok

Glassnode’a göre uzun vadeli yatırımcıların güveninin zirvede olup olmadığını gösteren Bitcoin rezerv riski şu anda 0,00076 dolar seviyesinde bulunuyor ve bu seviyeler dip olarak kabul ediliyor. Rezerv riskinin dipte olması uzun vadeli yatırımcılarının güveninin zirvede olmadığı anlamına geliyor. Rezerv riskinin yüksek ve fiyatın düşük olduğu bir tablo birikim yapma vaktinin geldiğinin göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar