reklamı kapat

BtcTurk, Kripto Paraların Hukuki Durumunu Açıkladı

19:00
25 Mart 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

BtcTurk, 15 Mart’ta resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla Vakıfbank havale işlemlerini başlattığını açıkladı. Borsa yaptığı açıklamada, “Vakıfbank hesabınızdan havale ile 7/24 TL yatırmak için BtcTurk Vakıfbank hesap bilgilerine ‘TL Yatırma’ sayfasından ulaşabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında BtcTurk, Medium üzerinden yayımladığı makalelerde yüksek telsiz frekansıyla gerçekleşen Bitcoin transferine, World Wide Web’in otuzuncu yaşına ve akıllı kontratların nasıl çalıştığına değindi.

İnternetsiz Bitcoin Transferi

Türkiye’nin ilk kripto para borsası BtcTurk’ün, birçok başarısız denemenin ardından 12 Şubat’ta kısa dalga radyo sinyalleriyle Bitcoin transferinin nasıl gerçekleştiğini detaylarıyla açıkladığı yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Borsa yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin transferinin gerçekleştirilebilmesi için işlemin Blockchain’e yazılması gerekiyor. Bu transfer işleminde internet bağlantısı kullanılmadığı için Bitcoin transferi Blockchain’e yazılmadan çevrimdışı olarak gerçekleştirilmiş kabul ediliyor” ifadelerini kullandı.

WWW 30 Yaşında

Borsa, World Wide Web’in (WWW) otuzuncu yaşını kutladığı makalesinde ise Bitcoin ile Web arasındaki ortak özelliğe değindi… BtcTurk’ün makalesine göre 1994 yılında verilen pizza siparişi internetin ilk alışverişi olarak tarihe geçti. Hepimizin bildiği gibi 22 Mayıs 2010’da bir BitcoinTalk kullanıcısı 2 adet pizza için 10.000 adet BTC ödeyerek tarihin ilk ticari Bitcoin alışverişini gerçekleştirmişti.

Akıllı Kontratlar

BtcTurk akıllı kontratlar ile ilgili paylaştığı makalesinde de akıllı kontratların tarihçesine, ne olduğuna, nasıl çalıştığına, kodlama dilleri ve programlarına, akıllı kontratların artıları ve eksilerin, akıllı kontrat uygulamalarına değindi.

Kripto Paraların Hukuki Durumu

Ayrıca geçtiğimiz hafta BtcTurk Danışmanı Onur Gözüpek ve BtcTurk Baş Hukuk Müşaviri Ayça Aktolga Öztürk kripto paraların hukuki durumuyla ilgili bir sohbet gerçekleştirdi. Sohbetin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Öztürk, borç ve alacak davalarında Bitcoin’in hukuki durumu ve vefat durumunda kripto paraların miras bırakılma süreci gibi konularda açıklamalar yaptı.

Bunun yanında BtcTurk ana sponsorluğunda düzenlenen 6. Blockchain Talks etkinliğinde Öztürk, GlobalB kurucusu Sima Baktaş ve Solak & Partners Kurucu Ortağı Elçin Karatay Blockchain hukuku üzerine hoş bir sohbet gerçekleştirdi.

Öte yandan BtcTurk COO’su Alphan Göğüş de geçtiğimiz hafta “Gelecek Nasıl Gelecek” programında Cem Sezer’in konuğu oldu. Programda Göğüş, Bitcoin’in geleceğinden ve kripto paraların hayatıma olası etkilerinden bahsetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.