X


BTC/USD Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC/USD) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:30
9 Aralık 2019
Okuma Süresi: 3 Dakika

Haftaya düşüşle başlayan Bitcoin, hafta ortasından sonra yönü tekrardan yukarı çevirdi. Yönün yukarı dönmesini çarşamba günü gerçekleşen volatil hareketin tetiklediğini söyleyebiliriz. Ancak hafta sonuna kadar bu momentumun korunamadığını, yükselişin yavaşladığını görüyoruz. Bu momentumla Bitcoin, haftalık olarak sadece %1,5 değer kazanabildi.

Bitcoin Uzun Vade Görünüm

Primebit üzerinden alınan aşağıdaki haftalık grafikte, bu hafta da Fibo618 (7340$) seviyesinin desteğini takip ettik. Böylece Fibo618 (7340$) seviyesinin üzerinde beşinci hafta geride kaldı. Artık yavaş yavaş yukarı hareket etmenin zamanının geldiğini düşünüyorum. Aksi takdirde Fibo618 (7340$) seviyesinin etrafında ne kadar çok vakit geçirirsek ayıların baskısını hep ensemizde hissedeceğiz. Bu da alttaki kırmızı bölgeyi (5900$-6100$) gündeme getirecektir.  Uzun vade de daha üst seviyeleri konuşabilmemiz içinse Fibo50 (8560$) seviyesinin üzerinde kapanışlar yapmaya ihtiyacımız var. RSI grafiğinde de eşik olarak gördüğüm 55 seviyesine henüz yaklaşamadı. Bu da tablomuzun henüz pozitife dönmediğini gösteriyor. Bitcoin fiyatında Fibo50 (8560$) seviyesine doğru bir atak görebilirsek, RSI değerinin de 55’e geleceğini düşünüyorum. Bu koşulların oluşması halinde yeniden değerlendirme yapmak uygun olacaktır.

BTCUSD Orta ve Kısa Vade Görünüm

Günlük grafikte; önceki hafta EMA-21 hareketli ortalaması test edilmişti, ancak bu seviyeden satış baskısı oluştu ve fiyat tekrardan düşüşe geçti. Bu hafta EMA-21’in yeniden test edildiğini görüyoruz. Çarşamba günü EMA-21’den sert satış gelse de hafta sonu fiyatın EMA-21’e iyice yapıştığını görüyoruz. Mevcut durumda boğaların günlük grafikte kendilerini göstermeye başladığını söyleyebiliriz. Ayrıca fiyatın 7450$ yatay seviyesinin ve düşen trendin üzerinde bulunması da boğaların elini güçlendiriyor. Önümüzdeki hafta için yukarı yönlü hareketin devam edeceğini düşünüyorum. Haftalık grafiğin dirençleri başta olmak üzere 8800$ ve 9100$ seviyeleri önemli direnç bölgelerimizi oluşturuyor.

4 saatlik grafiklere baktığımızda; yükselen üçgen formasyonu göze çarpıyor. Bu da günlük grafiği destekleyen bir tablo oluşturuyor. Bitcoin 4H grafikte, Y1 trendinin üzerinde kalabildiği sürece üçgen formasyonunu takip etmek uygun olacaktır.  Daha önce yukarı kırılamayan 7800$ seviyesinin yukarı kılımı gerçekleşirse 8800$ seviyesinin hedefleneceğini değerlendiriyorum. Y1 yükselen trendi aşağı kırılırsa kısa vade için planlarımızı güncellememiz gerekecek.

Primebit

Yüksek kaldıraçlı ve minimum depozit limiti olmayan kripto para borsası Primebit, herkese her işlemden en iyi şekilde yararlanabilmesi için fırsatlar sunuyor. Bir pozisyonu sadece %0,5 başlangıç marjini ile açabilirsiniz. Bu, sadece 50 dolarlık bir depozit ile 10.000 dolarlık bir emir açılabileceği anlamına geliyor. CoinTürk okuyucularına özel %10’luk indirim fırsatından yararlanmak için bu linkten kayıt yaptırabilirsiniz. Primebit ile;

  • 200 kata kadar piyasadaki en yüksek kaldıraç oranı,
  • MetaTrader 5 masaüstü uygulaması,
  • Bitcoin, Ethereum ve Litecoin ile işlem,
  • Depozito alt limiti olmadan demo (deneme) hesabı ile yeni başlayanlar için kolay erişim,
  • Demo hesabı ile yeni stratejiler yaratabilir ve risk almadan denemeler yapabilirsiniz,
  • Ortaklık programı (affiliate) ile %20’ye varan gelir paylaşımı ve şeffaf göstergelerle gelir akış kontrolü,
  • PrimeBit işlem hesaplayıcısı ile vermeyi düşündüğünüz bir emrin temel parametrelerini kolayca hesaplama imkanları sunuluyor.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar