reklamı kapat

BTC Mart Ayının En Düşük Seviyesini Gördü

31 Mart 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Kripto para piyasalarında kan gövdeyi götürüyor. Bitcoin’in 7 bin, Ethereum’un 400 dolar altına düşmesi altcoin’leri de etkiledi ve kripto paraların toplam değeri 250 milyar dolar seviyelerine geriledi.

Haberimizin hazırlandığı sırada Bitcoin %8’lik bir düşüşle 6809 dolardan işlem görüyor. Dün gün içinde BTC fiyatı 7000 eşiğinin yakınlarında seyretse de 20 bin dolarla tüm zamanlar rekorunun kırıldığı Aralık ayından beri %65 değer kaybı yaşıyor. Bu değer aynı zamanda bu ay görülen en düşük değer olarak kayıtlara geçiyor.

ETH de Bitcoin gibi yatırımcılarını üzen bir grafik sergiliyor. Haberin hazırlandığı sırada 378 dolardan işlem gören ETH psikolojik eşik olan 400 dolardan uzaklaşıyor. Son 24 saatte Ethereum’daki düşüş %6 civarında.

Üçüncü sıradaki Ripple %7’lik düşüşle 0.5 doları sınırında geziniyor. Geçtiğimiz günlerde şirketin ABD’deki devlet okullarına 29 milyon değerinde XRP bağışlaması, Ripple’ın fiyatında beklenen etkiyi yaratmadı.

Listenin 4. ve 5. sırasındaki Bitcoin Cash ve Litecoin de genel düşüş trendine uydu. Bu iki kripto para sırasıyla 688 ve 115 dolardan işlem görüyor. Litecoin’de bu hafta gözlenen büyük fiyat düşüşü LitePay hizmetinin son bulmasına bağlanıyor.

Kripto paraların yokuş aşağı gitmesi ise birkaç sebebe dayandırılıyor. Önce Google ve Facebook’un, daha sonra Snapchat, Twitter ve Yandex’in kripto para ve ICO reklamlarına yasak getireceğini açıklamasıyla piyasanın seyri aniden değişti.

Yasaklara karşı harekete geçen Rusya, Güney Kore ve Çinli Blockchain kuruluşları, “piyasa manipülasyonu” yaptığı gerekçesiyle yasakçı sosyal medya kuruluşlarına dava açacak. Devlet kıskacının da düşüşü tetiklediği söylenebilir. Bu hafta 2 Japon borsa uyumluluk prosedürleriyle uğraşmak yerine platformlarını kapatacağını açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER