X


Brezilyalı Dev Şirketten Kripto Para Adımı

Brezilya merkezli dev şirket Grupo XP bir kripto para borsası başlatmayı planlıyor.
09:00
22 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası zaman zaman küresel finansal sistemin dev şirketleri tarafından atılan olumlu adımlara sahne oluyor. Gelişimini sürdüren bu yeni piyasaya giriş yapan son şirket Breziyalı Grupo XP oldu. Ülkenin en büyük bağımsız komisyoncusu, Bloomberg’in haberine göre bir kripto para borsası başlatmayı planlıyor.

Grupo XP adlı dev şirket Brezilya’daki en büyük yatırım firması XP Investimentos’u çalıştırıyor. Çıkan haberlere göre şirket bir kripto para borsası başlatma yönündeki planlarını önümüzdeki aylarda gerçekleştirecek. Haberin kaynağına göre söz konusu borsanın Bitcoin ve Ethereum destekli işlem çiftlerini listeleyeceği iddia edildi.

Şirketin kripto para kullanıcılarına hitap edecek bir oluşumda yer alacağı yönünde çıkan haberlere rağmen konuyla ilgili birtakım çelişkilerin olduğunu görüyoruz. Görünüşe bakılırsa firma kripto para denizine açılmak için zannedildiği kadar istekli değil.

Firmanın yöneticilerinden Guilherme Benchimol Sao Paulo’da düzenlenen bir etkinlikte şu ifadelere yer vermişti:

Şunu itiraf etmeliyim ki bu dahil olmayı istediğim bir konu değil ancak öyle oldu. Bu piyasada ilerlemek zorunda olduğumuzu hissettik.

Benchimol’ün açıklamalarına göre firmanın başlatmayı planladığı borsa XDEX ismiyle anılacak. Brezilyalıların kripto para yatırımlarına istekli bir ulus olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalara göre 3 milyona yakın vatandaş belirli miktarlarda Bitcoin’e sahip. Ancak yalnızca 600,000 kadar kullanıcının menkul kıymetlerde varlığı bulunuyor. Bu veriler şirketin niçin bir kripto para borsası başlatma kararı aldığını açıklar nitelikte.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar