X

Brexit Ve Ticaret Savaşları Bitcoin’e Rekor Kırdırabilir Mi?

Ekonomik belirsizlikler Bitcoin’e tüm zamanlar rekorunu kırdırabilir...
20:00
10 Ağustos 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son zamanlarda Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşının hız kazanması ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı almasıyla, Bitcoin tüm dünyada daha çok konuşulur oldu. Bitcoinist’in haberine göre bazı analistler bu sebepler dolayısıyla Bitcoin yeni tüm zamanlar rekorunu kıracağını dile getiriyor.

Bitcoin ve Ekonomik Sıkıntılar

Independent’ın yayınladığı bir haber göre, İngiltere’nin anlaşma olmadan Avrupa Birliği’nden ayrılması Bitcoin’deki fiyat artışlarıyla sonuçlanabilir. İngiltere neredeyse üç yıldır Brexit ile ilgili adımlar atıyor. Bu adımlar GBP’nin on yıl içinde gördüğü en düşük seviyelere gerilemesine sebep oluyor. Dolayısıyla 31 Ekim itibariyle İngiltere’yi zor bir süreç bekliyor.

Blockchain firması CommerceBlock CEO’su Nicholas Gregory konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda bu yıl Bitcoin’in bu sebeple en yüksek seviyeleri görebileceğini ifade etti ve şu açıklamayı yaptı:

Bitcoin bu yıl eski büyüsünü bir kaç küçük hareketle yeniden yakaladı. Ancak Brexit daha büyük artışların habercisi olabilir. İngiltere’nin AB’den ayrılması sadece iki para birimi arasında bir kargaşaya ve oynaklığa sebep olmayacak. Bu durum aynı zamanda küresel bir krizi de tetikleyecek.

Güvenli Liman Argümanı

Son zamanlarda ekonomik belirsizlikler, finansal baskılar ve siyasi gerilimlerin artmasıyla geleneksel para birimlerine güvenleri azalan insanlar Bitcoin’i güvenli liman olarak nitelendirmeye başladı. Tıpkı altın gibi Bitcoin de artık devletin karışamadığı bir güvenli liman olarak görülüyor. Bloomberg geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla Bitcoin ve altın arasındaki korelasyonun üç ayda iki katına çıktığını belirtmişti.

Bunun yanında eToro analisti Simon Peters, altınınn geleneksel olarak güvenli liman olduğunu dile getirdi ve şu açıklamayı yaptı:

Bitcoin de benzer bir amaca hizmet etmiş gibi görünüyor. Çinli yatırımcıların kripto yatırımcılarının büyük bölümünü oluşturdukları göz önüne alındığında, Bitcoin’in yuana karşı daha fazla tercih edilmeye başladığını görüyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar