Borsalardaki Bitcoin (BTC) Miktarı! Bitcoin Ne Zaman 120.000 Dolar Olur?

Bitcoin (BTC) büyük hareketine başlamaya hazır! Bitcoin fiyatı 120.000 dolara ulaşabilecek mi?
17:02
24 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Tüm kripto para borsalarında dolaşımda bulunan toplam Bitcoin (BTC) arzı bize fiyatın geleceğiyle alakalı fikir verebilir. Cryptorank tarafından yapılan yeni bir analize göre, Bitcoin’in dolaşımdaki arzı hızla azalıyor. Borsalarda yaşanan bu kıtlık nasıl yorumlanmalı?

Borsalardaki Bitcoin (BTC) Miktarı!

Cryptorank tarafından yapılan yeni bir analize göre, toplam Bitcoin arzının %6,3’ü borsa cüzdanlarında kalıyor. Bitcoin (BTC) arzı yıllardır görülmeyen seviyelere düştü. CryptoRank tarafından yakın zamanda atılan bir tweette, toplam Bitcoin arzının sadece %6,3’ü yani 1,3 milyon BTC kripto para borsalarında tutuluyor.

Azalan arz yeni bir şey değil, BTC blok ödülünün yarıya düştüğü 2020’de Bitcoin yarılanmasından bu yana düşüş eğilimi gösteriyor. Borsalardaki BTC mevcudiyeti, geçen yıl boyunca yavaş yavaş düşüş eğilimi göstererek aynı şeyi izledi. Ekim 2020’de %9,5’e düşen borsalardaki arz Temmuz ayında %7,3’ü görmüştü. Bugünlerde ise %6,3 ile önemli bir dip yaptı.

İlginç bir şekilde, Coinbase’in BTC cüzdan hakimiyeti de düşüyor. Amerikan borsası, diğer tüm borsaların toplamından daha fazla BTC saklıyordu. Hakimiyeti son bir yılda %50,52’den %40,65’e düştü.

Bitcoin Ne Zaman 120.000 Dolar Olur?

Haber, Bitcoin‘in yukarı yönlü hareketini destekleyen bir dizi pozitif fiyat ölçümünü takip ediyor. Madencilerin ürettiğinden daha fazla Bitcoin artık soğuk cüzdanlara gidiyor. Zincir içi analitik şirketi Glassnode, borsa davranışıyla ilgili daha fazla yükseliş haberi paylaştı. BTC’nin döviz giriş hacmi için yedi günlük hareketli ortalama, 5 ayın en düşük seviyesi olan 978.452 BTC’ye ulaştı ve her hafta düşüş eğilimi gösteriyor. Borsa arzı sıkıntısı, borsalara giderek daha az BTC gönderilmesiyle devam edebilir.

Yatırımcıların bir kısmı Bitcoin’lerini halen borsalarda tutmaya devam ediyor. Uzun vadeli yatırımların da bu %6,3 içinde olduğunu düşünürsek aktif olarak dolaşımda bulunan Bitcoin miktarını daha az düşünebiliriz. Sonuç olarak, 1,3 milyon BTC borsalarda bulunurken, “dolaşımda” olmayabilirler ve aslında likit olmayan arza katkıda bulunabilirler.

Yine de, yükseliş analitiğinin arkasından “Noel Baba Rallisi” çağrılarına rağmen, ayılar henüz pes etmiş değil. BullRun Invest tarafından Glassnode verilerini kullanan bir tweet, tüm BTC arzının %24,6’sının 47.000 dolar ortalamasına sahip olduğunu gösteriyor.

Önümüzdeki yılın ilk çeyreği için birçok analiz güçlü bir ralli bekliyor. PlanB tarafından paylaşılan son değerlendirmelere bakılırsa fiyat Mart ayına kadar 120.000 dolarlı seviyeleri zorlayabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar