Reklam

Borsalar, Kripto Endüstrisinin En Büyük İşvereni

Ortaya çıkan son araştırma raporlarına göre kripto para sektöründeki işverenlerin %46’sını borsalar oluşturuyor...
13:00
26 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto alanındaki çalışanların %85’inden fazlası üç ana hizmet alanına odaklanan şirketler için çalışıyor. Yapılan son bir araştırmaya göre bu şirketler borsalar, geliştirme şirketleri ve madencilik firmaları.

Borsalar Baskın

Blockchain Association tarafından desteklenen The Block Genesis’s Digital Asset Human Capital Trends Report’ta yer alan açıklamalara göre Kripto endüstrisinde 100 veya daha fazla çalışanı olan 48 firma var. Raporda yapılan açıklamalarda en büyük işverenin Asya merkezli kripto para borsası Huobi Global olduğu ortaya çıktı. Bunun yanında Huobi’yi, çalışan işçi sayısı bakımından OKEx ve Coinbase adlı kripto para borsalarının takip ettiği bilgisi de yayınlanan raporda yer alıyor.

Öte yandan araştırma sonuçlarına göre kripto para endüstrisinde işveren konumunda bulunan ve bu konumda baskın bir şekilde hareket eden alan, kripto para borsaları olarak karşımıza çıkıyor. Gerçekten de 100’den fazla çalışanı olan işverenlerin yaklaşık %46’sını kripto para borsaları oluşturuyor. Geliştirme firmaları ise  bu kategorideki işverenlerin yaklaşık %29’unu oluşturuyor.

Bunların yanında dijital varlık alanı 20.000 çalışanla 2019’da yüksek bir büyüme sergiledi ve profesyonel bir endüstri haline geldi. Ayrıca rapora göre en büyük işverenlerin %67’sinin ABD dışında ikamet ettiği de biliniyor.

Cinsiyet Eşitsizliği

Her ne kadar kripto para endüstri bir büyüme sergilemiş olsa da daha önce bu haberimizde de detaylarını sizlerle paylaştığımız gibi sektörde çok ciddi bir cinsiyet eşitsizliği bulunuyor. Eğer bu durum çözülemezse 5-10 yıl içinde farkın çok büyüyeceği ve ciddi riskler teşkil edebileceği belirtiliyor…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar