BNPL Pay, Güvenlik Odaklı Teminatsız Kredi İnovasyonunu Başlatacak

12:27
17 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

DeFi’nin yeni ortaya çıkan teminatsız kredi protokolü BNPL Pay, bu ayın başlarında Bankacılık Node platformunun geliştirme çalışmalarını başarıyla tamamladı. Bu yeni platformun, kullanıcı varlıklarında en üst düzeyde güvenlik sunarken, DeFi’nin kredi piyasasında değişiklikler yaratmak için odak noktası da güvenliğe kayıyor.

Son derece başarılı DeFi endüstrisi, yalnızca sermayeyi dünya çapında erişilebilir kılmakla kalmayıp aynı zamanda kullanıcılar için kusursuz yatırım fırsatları yaratan merkezi olmayan borç verme protokollerinin bir ürünüdür. Ancak yapılan açıklamalara göre, bir catch-22 durumunda, bu protokollerin kendisi aynı zamanda sermaye erişilebilirliğini de engeller. Bunun nedeni çoğu protokolün aşırı teminatlı kredileri kolaylaştırması ve başlangıçta sermayesi olmayan kullanıcıların erişemeyecek olmasıdır. Bu sorunu aşmanın tek yolu ise teminatsız kredilerdir.

BNPL Pay, merkezi olmayan ekosisteme ve çok daha büyük geleneksel kredi piyasalarına katılanlar için sermayeyi erişilebilir kılmak amacıyla DeFi’nin sermayesini küresel finansal sistem genelinde etkin bir şekilde yeniden dağıtmayı hedefliyor. Platform borç verenler ve borç alanlar arasında bir köprü görevi gören bir bankacılık node ağı kullanıyor. Açıklamalara göre bunun en iyi yanı, bu köprüye geleneksel finans kreditörleri tarafından da erişilebilmesi ve DeFi’ye girişleri için bir rampa haline gelmesidir.

BNPL Pay’in dünya çapında bu kadar geniş bir kullanıcı yelpazesine açık olmasıyla, protokol güvenliği ve varlık güvenliği ile ilgili bariz sorular ortaya çıkıyor. DeFi protokolleri, bu günlerde bilgisayar korsanları için değerli bir hedef haline geldi ve küresel olarak tüm bilgisayar korsanlarının %76’sından fazlası bu alana yöneldi (kaynak:Financialit.net). Bu da DeFi protokollerinin tahmini 10.5 milyar dolar kaybetmesine neden oldu (kaynak:Bitcoinke.io). Bu noktada BNPL Pay, test ve güvenlik kontrolleri için yeterli zamana sahip olmak amacıyla tam lansmanı Ocak ayına erteleyerek ek önlemler aldıklarını ifade ediyor.

Bugün itibariyle BNPL Pay’in akıllı sözleşmeleri, ünlü siber güvenlik firması Hacken tarafından başarıyla tamamlandı ve denetlendi. Herhangi bir hata olasılığını ortadan kaldırmak için protokol, bir hata ödül programı yürütmek amacıyla ImmuneFi ile ortaklık kurdu. Tüm bunlarla birlikte protokol için tam güvenlik ve performans testi şu anda devam ediyor ve Ocak 2022’ye kadar devam etmesi bekleniyor. BNPL Pay, bu güvenlik önlemleri ile protokolde DeFi saldırıları ve hırsızlıkların yaşanma olasılığının en aza ineceğini söylüyor.  Bu da kullanıcı varlıklarının güvende olmasını sağlar ve borç alanların merkezi olmayan bir protokole güvenebilmesi çok önemlidir.

BNPL Pay, benzersiz bir vizyon ve onu destekleyecek sağlam bir mimariyle, QI Capital, 0x Ventures, RuneBase, Clee Capital ve The Crypto Dog gibi TradeFi ve DeFi uzmanlarının destekçilerinden önemli ölçüde ilgi toplamayı başardı. Ayrıca BNPL Pay’in tokeni (BNPL), SushiSwap ve MEXC Global’de listelenmesinin ardından performansını sürdürüyor. DeFi’deki borç verenler için BNPL Pay, yalnızca teminatlı, on-chain borçlulara odaklanan diğer DeFi platformlarına kıyasla oldukça sürdürülebilir getiriler sunuyor.

BNPL Pay, sürecini düzenlemelerle uyumlu hale getirmek için banka node operatörlerinin isteğe bağlı yeteneğini belirli bir banka node’unda tam KYC ile borç verenlerine entegre ediyor. Entegrasyon, protokolün geleneksel kurumsal borçlularla entegrasyonu sağlamaya odaklanmasının bir parçası olarak nitelendiriliyor.

BNPL Pay Hakkında

BNPL (Şimdi Al, Sonra Öde), krediyi en çok ihtiyacı olanlara, yani sermayesi olmayan kullanıcılara veren, merkezi olmayan bir borç verme protokolüdür. Teminatsız borçlanmanın sunduğu sorunları, merkezi olmayan bir bankacılık node ağının endüstrinin ihtiyaçlarına hizmet ettiği bir tasarımla ele alıyorlar. Bu protokol ile herkes borç veren olabilir ve herkes kredi başvurusunda bulunabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar